28 Temmuz 2020 13:48
Son Güncellenme Tarihi: 28 Temmuz 2020 14:38

Bilişim Örgütleri: Sosyal Medya Yasası kamu yararına aykırı

İnternet Yaşamdır Platformu, sosyal medya düzenlemesine karşı Ankara Kuğulu Park’ta basın açıklaması düzenledi. Açıklamada yasa tasarısının baskıdan başka bir şey getirmeyeceği ifade edildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Doğa Başak ÖZTÜRK
Ankara

İnternet Yaşamdır Platformu, Meclis gündemine olan yeni sosyal medya düzenlemesine karşı Ankara Kuğulu Park’ta bir basın açıklaması düzenledi. Sosyal medya düzenlemesi ile sansürün büyüyeceği, esas amacın muhalefeti susturmak olduğu belirtilen açıklamada konuşan Faruk Çevik, “Bu yasa kamu yararına aykırı ve yasanın sonuçları yurttaşlar için baskıdan başka bir şey getirmeyecek” dedi. Açıklama boyunca “İnternet yaşamdır söndürülemez”, “Susma haykır sansüre hayır” sloganları atıldı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de açıklamaya katılım sağlayarak destek verdi. Aynı zamanda aralarından Bilgisayar Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Alternatif Bilişim Derneği, Linux Kullanıcıları Derneği gibi meslek kuruluşları ve kitle örgütlerinden oluşan İnternet Yaşamdır Platformu, planlanan yeni sosyal medya düzenlemesinin içeriğine dair bilgilendirici bildiriler de dağıttı.

‘AMAÇ YOLSUZLUK VE HUKUKSUZLUKLARI UNUTTURMAK’

Meclis gündeminde yer alan sosyal medya değişikliği teklifinin esas amacının sosyal medyada oluşan muhalefeti susturmak ve sosyal medyayı bitirmek olduğunu belirten İnternet Yaşamdır Platformu, yasa kapsamında erişim engellenmesinin yanı sıra içerik çıkarma uygulamasının da olacağına dikkat çekti. Bu sayede tüm yolsuzluk ve hukuksuzlukların da unutturulmaya çalışılacağını ifade eden Alternatif Bilişim Derneği’nden Av. Faruk Çevik, “Bugün meclis genel kuruluna getirilmesi istenen sosyal medya düzenlemesiyle ilgili internete getirilecek büyük bir sansür söz konusudur” dedi.

‘ZATEN NE ZAMAN TEPKİ TOPLASALAR AĞ DARALTTIRIYORLAR’

Bu düzenlemede ile çıkartılan içeriklere VPN yoluyla dahi ulaşılamayacağını söyleyen Çevik, “Türkiye’de zaten ne zaman güncel muhalefetten tepki toplayan bir olay olsa ağ daralttırılması uygulanmaktadır. Onlar sosyal medyayı kapatmayacaklarını söylüyorlar ancak bu ortamlara bir şekilde girişimiz engellenecek ve baskılanacak” diye konuştu.

‘YASANIN DÜZENLENME ŞEKLİ DE ANTİDEMOKRATİK’

Tüketici Hakları Derneği adına konuşan Turhan Çakar da, “Bu kamu yararına aykırı bir düzenlemedir. Bu aynı zamanda demokrasiye de aykırı bir düzenlemedir. Zaten bu yasanın düzenlenme şekli de antidemokratir. Toplumun gerçekleri öğrenme hakkı engellenecektir. Bu düzenlemenin ortadan kaldırılmasını istiyoruz” şeklinde konuşarak sosyal medya yasasına karşı olduğunu açıkladı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

DİSK/Gıda-İş’ten Dardanel açıklaması: Üretim durdurulsun, yaygın test yapılsın

SONRAKİ HABER

TBB'nin 100 delegesi Metin Feyzioğlu hakkında güven oylaması çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...