05 Temmuz 2020 19:36

Amazon işçilerinin "iyi ve sağlıklı iş" mücadelesi sürüyor

Amazon’un patronu Jeff Bezos, salgın döneminde servetini 35 milyar daha artırırken Amazon çalışanları en asgari haklar için mücadele veriyor.

Fotoğraf: @ch_buchholz/Twitter

Paylaş

Online ticaret tekeli Amazon’un patronu Jeff Bezos, salgın döneminde servetini 35 milyar daha artırırken Amazon çalışanları en asgari haklar için mücadele veriyor.

Almanya’da Amazon işçileri, Ver.di sendikasının çağrısıyla geçtiğimiz hafta 2 günlük greve çıktı. Pazar günü gece vardiyasıyla startı verilen grevde Amazon’ un Bad Hersfeld, Koblenz, Rheinberg, Werne ve Leipzig işletmesinde yüzlerce işçi, pazartesi ve salı olmak üzere 48 saat süreyle iş bıraktı.

TİS TALEBİYLE KAMPANYA

Grev geçtiğimiz haftalarda Ver.di sendikası tarafından toplu iş sözleşmesi talebiyle değişik eylemlerle başlatılan “İyi ve Sağlıklı İş” kampanyasının devamı olarak gündeme gelmişti.

Ver.di sendikasında perakende ve online satış sektöründen sorumlu olan Orhan Akman yaptığı açıklamada, “Artık vitesi ileri alıyoruz çünkü Amazon sorunu idrak etmemekte direniyor ve şirketin çıkarları için işçilerin sağlığını tehlikeye atıyor” dedi.

Son dönemlerde Bad Hersfeld işletmesinde 30-40 işçi koronavirüse yakalanmış ancak tekel yönetimi Winsen işletmesinde gündeme gelen korona vakalarında olduğu gibi burada da salgın ile ilgili açıklama yapmamış ve alınan/alınmayan önlemler üzerine bilgi de vermemişti. Sendika Amazon’u hem işçilerin hem ailelerinin hem de bölge sakinlerinin güvenliğini ve sağlığını tehlikeye atmakla suçluyor.

7 YILDIR SÜREN MÜCADELE

Ver.di ile Amazon Tekeli arasında süren mücadelenin 7 yıllık bir geçmişi var. Amazon çalışanları sendikaları ile birlikte toplu iş sözleşmesi, ücretlerin arttırılması, süresiz iş sözleşmesi ve daha iyi çalışma koşulları için mücadele ediyorlar. Ancak Amazon diğer ülkelerde olduğu gibi Almanya’da da perakende ve online satış sektöründe geçerli olan toplu iş sözleşmelerine ve dolayısıyla işçi ücretlerini arttırmaya yanaşmıyor. Tekel, kendinin ve çalışanlarının lojistik sektöre dahil olduklarını ve bu sektöre göre en üst düzeyde ücretlendirme yaptığını iddia ediyor ve “Toplu sözleşme olmadan da adil ve sorumluluk taşıyan bir işveren olduğunu” savunuyor.

Sendikacı Orhan Akman açıklamasında, “Tekel, pandemiden dolayı taleplerimizi ifade etmeyeceğimizi düşünmüşse yanılmış. Ver.di sendikasında faaliyet yürüten işçiler Amazon’un işçi politikalarına ve işçilerin sağlığına yönelik ihmalkarlığına olan öfkelerini haykırmak için sabırsızlanıyorlar” dedi.

Sendika tarafından yapılan açıklamaya göre pazartesi günü Rheinberg lojistik deposunda 400- 450 işçi iş birakırken, Leipzig de de benzer bir katılım gerçekleşti. Ayrıca Kovid-19 salgını nedeniyle alınan önlemlerden dolayı greve katılamayan işletmelerde ise işçiler değişik eylemlerle destek verdiler.

AMAZON PATRONU DÜNYANIN EN ZENGİNİ

İşçiler en asgari talepler için mücadele ederken dünyanın en zengin insanı olan Amazon Şirketi CEO’su Jeff Bezos’un serveti yaklaşık 172 milyar dolara ulaştı.

Bezos, Kovid-19 sürecinde servetine servet kattı. Bloomberg’in haberine göre, 2020’nin başından beri servetine 35 milyar dolar daha ekleyen Bezos’un net serveti 171.6 milyar dolara ulaştı. Bezos’un kişisel servetini artıran ise şirketin pandemi sürecinde satışlarını yüzde 25 artırarak piyasa değerini yükseltmesi oldu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Patronun açığını kapatmaya gelenler...

SONRAKİ HABER

Arçelik işçileri: Türk Metal yıllık iznimizi bize sormadan feda ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...