28 Haziran 2020 18:22

Tunus Tatavin’de istihdam talebiyle eylemler yeniden başladı

Tunus'ta istihdam talebiyle düzenlenen ve yaklaşık 3 ay süren gösteriler, yerine getirilmeyen talepler nedeniyle yeniden başladı. 

Fotoğraf: Mosaique FM'in Youtube videosundan ekran görüntüsü alınmıştır

Paylaş

Tunus’un petrol üretiminin yüzde 40’ı ile doğal gaz üretiminin yüzde 20’sini karşılayan Tatavin’de, 2017’de işsizlik nedeniyle ve bölgedeki yerli ve yabancı petrol şirketlerinde istihdam sağlanması talebiyle düzenlenen ve yaklaşık 3 ay süren gösteriler, yerine getirilmeyen talepler nedeniyle yeniden başladı. 

Gençler, petrol şirketlerinin bölge halkından 1500 kişiye, Çevre ve Fidancılık Şirketinin de 500 kişiye istihdam sağlamasını ve ildeki kalkınma fonuna yıllık 80 milyon dinar (yaklaşık 28 milyon dolar) bütçe ayrılmasını talep ediyor.

Tatavin ilinde çalışanlar, hükümetin 2017’de düzenlenen eylemler sonucu imzalanan anlaşmanın şartlarını yerine getirmesi için 22 Haziran’da genel greve gitti.

BÖLGESEL DENGE GERÇEKLEŞMEDİ

Tunus merkezli Ekonomik ve Sosyal Haklar Forumunun Başkanı Mesud er-Ramadani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Tatavinli gençler, illerinin, kendilerinin faydalanmadığı bir servete sahip olduğunu ve kendileriyle anlaşma imzalayan devletin anlaşmanın tüm maddelerini uygulamayarak kendileriyle alay ettiğini düşünüyor” diye konuştu.

Ramadani, Tunus’ta ülkenin dörtte birini teşkil eden Tatavin ilinin de aralarında olduğu mahrumiyet bölgelerinin bulunduğunu, iş insanlarının bu bölgelere yatırım yapmayarak diğer bölgelere yöneldiğini söyledi.

Siyasi Analist Bulubabe Salim de hükümeti elini çabuk tutarak gösteriler başlamadan sorunu diyalog yoluyla çözmek için bir heyet göndermemekle suçladı. Hükümetin Tatavin’deki olayları siyasi yollarla çözmek yerine güvenlik yönüyle çözmeye çalıştığını dile getiren Salim, hükümetin bu sosyal taleplere plansız ve telaşlı bir şekilde yaklaştığını aktardı.

Salim, “Sorun, hiçbir kalkınma programının olmaması veya belirli siyasetin uygulanmamasında. Fiili kararlar alınmıyor ve somut çözümler sunulmadan teorik kalıyor” dedi. Anlaşmada vadedilenlerin devletin imkanlarından daha büyük olduğunu kabullenen Salim, “Ancak, sorun bundan daha derin. Tatavin halkı, petrol şirketlerinin bölgelerinde yatırım yaptığını, petrol tankerlerinin gözlerinin önünden geçtiğini ve bunun kendilerine herhangi bir fayda sağlamadığını gördüklerinde kalkınmada zayıflık hissediyorlar” dedi.

İŞSİZLİK PROTESTOLARI

Tatavin’de 2017’de gerçekleşen çoğunlukla gençlerin katıldığı protestolar petrol kuyularının yoğunlukta olduğu Kamur bölgesine çıkan yolları kapatarak petrol üretimini durdurmuştu. Tunus Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (UGTT) ara bulucuğuyla göstericiler ve hükümet, Haziran 2017’de hayatın normale dönmesi için anlaşmıştı.

Anlaşma çerçevesinde, bölgede petrol ve doğal gaz çıkartan enerji şirketlerinin 2018 sonuna kadar bölge halkından 1500 kişiye istihdam sağlaması, hükümetin bölgedeki kalkınma projeleri için yaklaşık 32 milyon dolar ayırması, Enerji Bakanlığı çerçevesinde faaliyet gösteren enerji şirketlerinde ise 370 kişiye iş verilmesi öngörülmüştü. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya: TFF 2. ve 3. Lig'de "Beyaz sezon" ilan edilsin

SONRAKİ HABER

Adana'da nişasta fabrikasında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...