12 Haziran 2020 19:34

Valilik, HDP’nin Ankara yürüyüşü öncesi Edirne’ye girişleri sınırlandırdı

HDP’nin 15 Haziran'da başlatacağı Ankara yürüyüşüne ilişkin açıklama yapan Edirne Valiliği, 14-17 Haziran tarihlerinde kente girişlerin sınırlandırıldığını açıkladı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) partili belediyelerine atanan kayyumlar ve belediye eş başkanlarının tutuklanmasının ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesi üzerine “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” kararı aldı. 15 Haziran’da startı verilecek yürüyüşün bir kolu HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olduğu Edirne’de diğer kolu Leyla Güven’in milletvekili seçildiği Hakkari’den yola çıkacaktı. Edirne Valiliği, HDP'nin yürüyüş kararının ardından aldığı kararla 14-17 Haziran tarihleri arasında il geneline girişlerin sınırlandırıldığını açıkladı.

"GERGİNLİK YAŞANABİLİR"

2 HDP, 1 CHP milletvekilinin vekilliklerinin düşürüldüğüne yer verilen açıklamada, “Bu tür eylemlerin Edirne'de düzenlenmesi durumunda karşıt görüşlü gruplar arasında gerginliklerin yaşanabileceği, şiddet içerikli sokak eylemlerinin meydana gelebileceği, katılımcılar ile diğer vatandaşlar arasında sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği, kamu düzeni ile güvenliğinin tehlikeye düşebileceği, koronavirüsle mücadeleyi zafiyete uğratabilecek şekilde kişiler arası teması” arttıracağı ifadelerine yer verildi.

SINIRLANDIRMA KARARI

Valilik açıklamasının devamında, "Bu ve benzeri istenmeyen olayların önüne geçilebilmesi, tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, Kovid-19 salgınının yayılmasının önlenmesi, genel sağlığın korunması amacıyla, 14 Haziran saat 08.00'den, 17 Haziran saat 08.00'e kadar 3 gün süreyle, Edirne'de ve bazı illerde toplanma çağrılarıyla ilgili il dışından ilimize gelmek isteyen kişilere müsaade edilmeyerek, ile girişlerin sınırlandırılmasına karar verilmiştir" ifadelerine yer verdi.

TEDBİRE UYMAYANA CEZA

Açıklamada, Edirne'de ve bazı illerde toplanma çağrılarıyla ilgili il sınırları içerisinde düzenlenebilecek her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, yürüyüş, protesto ve oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş poster asma gibi etkinliklerin yasaklanmasına, alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında adli ve idari işlem yapılmasına karar verildiği bildirildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Aydın'da iş cinayeti: Temizlik yaparken zehirlenen 1 işçi hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Türkiye'de son 24 saatte 15 kişi Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...