09 Haziran 2020 23:51

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, TBMM'de saldırıya uğradı

Türkiye Büyük Millet Meclisinde süren görüşmeler esnasında konuşma yapan CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, MHP'li Olcay Kılavuz'un yumruklu saldırısına uğradı.

Fotoğraf: Binnur Ege Gürün Koçak/AA

Paylaş

Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi'ne dair süren görüşmeler esnasında CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, MHP'li Olcay Kılavuz'un saldırısına uğradı.

Halk TV canlı yayınına telefonla bağlanan Özgür Özel, kendisine saldırarak konuşmasını engellemeye çalışan ismin MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz olduğunu ifade etti.

ÖZEL: SÖZLE YENEMEYİNCE KABA KUVVETE BAŞVURDULAR

Özel, Halk TV canlı yayınında şu ifadeleri kullandı:

"Herhangi bir yaralanma ya da önemli bir şey yok. Ancak şöyle bir gerçek var; bugün, geçen hafta yaptıklarının bedelini ödedi Ak Parti ve MHP. Sayıştay seçimi sırasında milletvekillerimizin kabinlere girip Enis Berberoğlu'nu düşünerek oy kullanmaları, süreyi 45 dakikadan 4 saate çıkardı. Bunun üzerine önergelerdeki konuşma hakkımızı elimizden almaya kalktılar. Buna itiraz edip, oturuma ara verdirtip içeriye doğru giderken , daha sonradan MHP Milletvekili Olcay Kılavuz olduğunu öğrendiğimiz kişi, arkadan gelerek yüzüme doğru yumruk atmaya çalıştı. Ben kendisini görmedim. Daha sonra da bizim milletvekilimiz, bana saldırdığını görüp kendisinin yüzüne karşı ona mani olacak gerekli müdahaleyi yaptı. Hafif bir darbe aldım ama daha sonra aktarıldığı kadarıyla Olcay Bey'in ciddi bir yaralanması olmuş. Benim gözlüğümü yere düşürecek bir sarsıntı oldu ancak arkadaşlar daha sonrasında bu kalleşçe yapılan saldırıyı püskürttüler. Bunlar Mecliste olmaması gereken şeyler ama sözle yenemeyince kaba kuvvete başvuran bir anlayış var. Böyle olmasını istemezdik ama arkadaşlarımız hak edilen düzeyde cavabını verdiler."

TUNCAY ÖZKAN: VANDALLIĞA TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Saldırıya dair Twitter hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan da "T.B.M.M’nde konuşma hakkını kısıtlamaya direnen ve özgürlüğü savunan grup başkan vekilimiz Özgür Özel’e arkadan saldıran vandallığa karşı asla taviz vermeyeceğiz. Meclis sorunlarımızı konuşacak. Çözüm arayacak. Çalışacak. Asla yılmayacağız" ifadelerini kullandı.

SALDIRI ÖNCESİNDE NE OLDU?

TBMM Genel Kurulunda, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi'nin birinci bölümü üzerinde görüşmeler devam ederken söz alan CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, teklifin maddeleri üzerinde önerge işlemi yaptıklarını anımsattı.

AKP öncesinde kanunların içtüzüğün ilgili maddesi uyarında her bir kanun maddesi üzerinde müzakereye açıldığını, her grubun 10'ar dakika söz aldığını, gerek gördükleri halde de önerge verip müzakere ettiklerini söyledi.

Maddeler üzerinde konuşmak için önerge verildiğini dile getiren Özel, "Normal şartlarda bu önergenin bizler tarafından gerekçesinin açıklanması lazım ama Manisa'da yaptığı kamu hizmeti sırasında adaletinden razı olduğumu kendisine de ifade ettiğim komisyon başkanına, 'Sen muhalefetin önergelerine katıl böylelikle konuşma hakkını elinden alalım, biz de önergeyi reddedelim' diye bir suistimale girişerek, grupların önerge üzerinde konuşma hakkını dahi elinden almaya kalkıyorlar" dedi.

Özgür Özel, önerge üzerinde muhalefetin konuşma hakkının elinden alındığını vurgulayarak TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş'un buna sessiz kalmamasını istedi.

Erdoğmuş'un teklifin 9'uncu maddesi üzerindeki önergeleri okutması üzerine CHP milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak protesto etti.

Tekilfin 9'uncu maddesinin kabul edilmesinin ardından TBMM Başkan Vekili Nimetullah Erdoğmuş, birleşime ara verdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dünya Bankası, "Türkiye ekonomisi yüzde 5.2" daralacak dedi

SONRAKİ HABER

George Floyd protestolarında talep edilen "polis reformu" Washington'da onaylandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...