03 Haziran 2020 09:27

Muğlalı kadınlar, Zeynep Şenpınar cinayetine tepkilerini dile getirdi

Muğla’da Zeynep Şenpınar'ın Selim Ahmet Kemaloğlu tarafından öldürülmesine tepkilerini dile getiren kadınlar, kadın cinayetlerine karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

Fotoğraf: Evrensel (Arşiv)

Milli boksör Selim Ahmet Kemaloğlu tarafından darbedilip bıçaklanarak öldürülen Zeynep Şenpınar'ın memleketi Maraş Pazarcık'ta yayın yapan Kanal Pazarcık, Muğla'da cinayete ilişkin televizyon programı çekti. Programda konuşan sendika temsilcileri ve üniversite öğrencileri kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

Programda cinayetin yaşandığı yer olan Kötekli Mahallesi'nde yapılan açıklamanın ardından karanfil bırakıldı. Açıklamada demokratik kitle örgütleri, sendika temsilcileri, üniversite öğrencileri kadına yönelik şiddet kunusunda görüşlerini bildirdi.

“KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR”

Programda konuşan Eğitim Sen Muğla temsilcisi, “Cinsiyet eşitsizliği kadınların katledilmesine neden oluyor ve bizi eğitimden uzaklaştırıyor. 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi uygulanmadığı sürece kadınları kaybetmeyi devam edeceğiz. Özellikle kadın cinayetleri politiktir diyoruz çünkü alınan politik kararlar kadınların öldürülmesine neden oluyor" dedi.

CHP Muğla milletvekili Mürsel Alban da “Zeynep hocanın ölümü bu ülkeyi yönetenlerin politikalarının bir sonucudur” dedi.

Menteşe Kent Konseyi ve Karya Kadın Derneği temsilcileri de “Zeynep'in davası bizim davamızdır. Katilin en ağır cezayı almasını istiyoruz. 6284 sayılı yasa uygulansaydı Güleda ve Zeynep şimdi yaşıyor olacaktı” dedi.

Muğla’da özellikle kız öğrencilerin güvende olması için yurtlara ihtiyaç duyduklarını söyleyen temsilciler, “Şiddet mağduru taraf, şikayetini geri çekse, şikayetçi olmasa bile şiddet mağduru kadını korumak devletin ve yetkili birimlerin görevidir. Bunu yapmamanın hiçbir mazereti, açıklaması olamaz” dedi.

“DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

CHP Muğla İl Kadın Kolları kadın cinayetlerinde, kadına yönelik şiddette de cezaların caydırıcı olması gerktiğini söyledi.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Topluluğu adına konuşan bir öğrenci de “Adaletin herkese eşit uygulanması gerekiyor. Bu olay bize üniversite yerleşkelerin ne kadar güvencesiz olduğunu tekrar hatırlattı. Biz kadınlar olarak bu eril zihniyete geçit vermeyeceğiz” dedi.

Son olarak ise HDP - HDK Kadın Meclisi üyeleri, “Zeynep'in ölümü bizi çok etkiledi. Bunlar tesadüf değil, kadın düşmanı politikalarının bir sonucudur. Katilleri aklayan bir sistem var. Elbette bununla mücadele edeceğiz ve bu davanın takipçisi olacağız" diye konuştu. (Muğla/EVRENSEL)

Reklam