01 Haziran 2020 12:59

Adana’da TMMOB ve barolara destek açıklaması yapıldı

Adana'da iktidarın baro ve meslek odalarına müdahale girişimi protesto edildi. Toplumsal muhalefetin sesinin kısılmak istendiği belirtilen açıklamada baro ve odalarının yalnız olmadığı vurgulandı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

KESK Adana Şubeler Platformu, iktidarın baro ve odalara müdahale girişimlerine karşı basın açıklaması düzenledi. Açıklamada baro ve meslek odalarının yalnız olmadığı vurgulandı.

Heykelli Park’ta gerçekleşen basın açıklamasına TMMOB, DİSK, Adana Tabip Odası, Adana Barosu, CHP, EMEP ve ESP temsilcileri katıldı.

Açıklamayı okuyan KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Çelik, iktidarın hukuksuz ve bilim dışı uygulamalarına karşı çıkan baro ve odaların iç işleyişine müdahale ederek toplumsal muhalefetin sesini kısmak istediğini vurguladı.

“ÜLKE DARBE HUKUKU İLE YÖNETİLİYOR”

Belediyelere kayyum atanması uygulamasının emek ve meslek örgütlerine bu yöntemle uygulanmak istediğini ifade eden Çelik şöyle devam etti:

“Bu girişimler başta 12 Eylül olmak üzere darbe hukukunun yöntem, anlayış ve zihniyetinin ürünüdürler. Kendisine karşı her eleştiriyi ‘darbeye çağrı’ olarak çarpıtan, mağduriyet algısı yaratmak isteyen iktidar bu girişimiyle darbe hukuku ile ülkeyi yönettiği gerçeği ile bir kez daha suçüstü yakalanmıştır. Ancak iktidar şunu da aklından çıkarmamalıdır ki, darbeciler ve darbe hukuku eninde sonunda kaybederken ülkemizi güzel günlere taşıyanlar, taşıyacak olanlar demokrasiye, temel hak ve özgürlüklere sahip çıkanlar, bunun için bedeller ödemekten kaçınmayanlardır. İktidarın emek ve meslek örgütlerine müdahale girişimlerini kınıyor, bu tür girişimlere derhal son verilmesini istiyoruz.”

CHP MİLLETVEKİLLERİ “MESLEK ÖRGÜTLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Basın açıklamasına katılan, CHP Adana milletvekilleri Orhan Sümer ile aynı zamanda TMMOB’ye bağı oda üyeleri Müzeyyen Şevkin, Ayhan Barut ve Burhanettin Bulut, meslek odalarının ve baroların yanında olduklarını belirttiler.

Müzeyyen Şevkin, TMMOB’nin bu ülkenin yer altı kaynaklarının, kamu kaynaklarının, doğal kaynaklarının talan edilmesine karşı doğanın, yapılaşmasının doğru şekilde yönetilmesi için bilimsel tavrıyla hareket ettiğini ifade etti.

Meslek örgütlerine bu müdahalenin toplumun hayat damarlarını kesmek olduğunu dile getiren Burhanettin Bulut, “Bunu yaparsanız demokrasiye kötülük etmiş olursunuz” dedi.

Baroların  ve TMMOB’nin bir bakanlığın genel müdürlüğü gibi olmadığını ifade eden Ayhan Barut, baro ve odaların güçlerini genel kurullarından, disiplin kurullarından aldığını ifade etti. 

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, “Bu insanlar direnmeye devam edecektir. Toplumsal muhalefetle yan yana gelerek mücadele edecektir” dedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Rusya’da 5 gazeteci Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

BTS’nin sürgünlere karşı ‘Ankara Yürüyüşü’ başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...