21 Mayıs 2020 08:52

RTÜK'ten Halk TV'ye para cezası: Hükümete eleştiri sağduyu ortamını yaralarmış

RTÜK, Halk TV’de yayınlanan 5 program için toplamda 129 bin 405 lira olan 5 ayrı para cezası verdi.

Görseller: RTÜK logosu / Color Bar: Pixabay / Kolaj: Evrensel

Paylaş

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), hükümet politikalarına dönük eleştirilerin yer aldığı yayınları cezalandırmayı sürdürüyor. Daha önce iki programdan ötürü Halk TV’ye 10 kez yayın durdurma cezası veren RTÜK, son olarak kanalda yayınlanan 5 program için toplamda 129 bin 405 lira olan 5 ayrı para cezası verdi.

19 Mart 2020'de yayınlanan Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi programının konuğu Hüsnü Bozkurt'tu. Bozkurt, Coronavirus sebebiyle Suudi Arabistan'ın hac ziyaretlerini durdurduğunu hatırlattı ve Türkiye'nin 20 bin kişiye umre izni vermesini eleştirdi. Bunun salgını hızlandıracağını savunan Bozkurt, böyle bir durumda yürütmenin başı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sorumlu olacağını iddia etti. RTÜK, bu sözlerin "kriz zamanlarında sağduyu ortamını yaralayacağını" savunarak Halk TV'ye 25 bin 881 lira idari para cezası verdi.

Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi'ne bir başka ceza da 20 Mart 2020'deki yayın dolayısıyla kesildi. O yayında konuk RTÜK eski üyesi Faruk Bildirici'ydi. RTÜK, Bildirici'nin sözlerini siyasi bir görüşe yönelik tutum olarak yorumlayarak yine 25 bin 881 lira idari para cezası kesti.

KORKU VE PANİK YARATMA SUÇLAMASI

Bir başka ceza ise henüz Türkiye'de koronavirüs vakasının görülmediği 24 Şubat 2020 tarihli Günaydın Türkiye programına kesildi. Programda İran'da 8 kişinin öldüğü hatırlatılıyor, Türkiye'de alınması gereken önlemler konuşulurken yurttaşların virüsle ilgili hızla bilgilendirilmesi gerektiği anlatılıyordu. RTÜK, kriz zamanlarında izleyicilerde korku, panik ve endişe yaratacak yorumlardan kaçınılması gerektiğini belirterek Günaydın Türkiye programına da 25 bin 881 lira idari para cezası verdi.

7 Nisan'da yayımlanan Şimdiki Zaman Siyaset de ceza alan bir başka program oldu. Yayın konuğu Ali Demirsoy'un sözleri, izleyicilerde korku, panik ve endişe yaratacak ifade olarak değerlendirildi. 25 bin 881 lira idari para cezası da bu program için verildi.

YAYINA YANLIŞ VERİLEN RAKAM İÇİN DE CEZA KESİLDİ

Beşinci ceza ise 2 Nisan'da Türkiye'de koronavirüs vaka sayılarının aktarıldığı yayına verildi. O gün, Türkiye'de 601 sağlık çalışanının virüse yakalandığı açıklanmış, bu sayı 601 sağlık çalışanı hayatını kaybetti olarak aktarılmıştı. Program sunucusu Şule Aydın, yayın esnasında hatayı fark edip 2 kez özür dilemesine rağmen RTÜK, bu hatanın sehven yapılmadığına hükmedip ceza kesti.

10 KEZ YAYIN DURDURMA CEZASI

Bu kararlardan önce, Halk TV'ye 2 programından dolayı 10 kez yayın durdurma ve yaklaşık 60 bin lira para cezası kesilmişti. Bu kararlar şimdilik yargıdan dönmüş görünüyor. Halk TV avukatları yürütmeyi durdurma kararı aldı ama dosya kapanmış değil, hukuki süreç sürüyor. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Filistin’de ABD ve İsrail ile ilişkilerin kesilmesiyle ilgili bakanlıklara talimat

SONRAKİ HABER

Trump: Çin’in yaptığı dezenformasyon ve propaganda saldırısı, bir rezillik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...