20 Mayıs 2020 17:38
Son Güncellenme Tarihi: 21 Mayıs 2020 00:31

Ankara'da kayyum protestosunda gözaltına alınan HDP'liler serbest bırakıldı

Ankara’da kayyum protestosunda gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı. HDP İl Eş Başkanı Vezir Coşkun Parlak’ın başına 5 dikiş atıldı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü’nün, Iğdır, Siirt, Kurtalan, Baykan ve Altınova belediyelerine kayyum atanmasına karşı yapmak istediği açıklamaya polis müdahalesinde gözaltına alınan 9 kişi serbest bırakıldı.

HDP Ankara İl Örgütünün kayyumları protesto etmek üzere yapacağı açıklama polis tarafından engellendi. HDP Ankara İl Başkanı Vezir Coşkun Parlak ile sekiz kişi gözaltına alındı.

Aralarında HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi ve KHK’li Sosyolog Veli Saçılık, HDP Parti Meclisi üyesi ve avukat Alişan ile HDP Hakkari eski Milletvekili Nihat Akdoğan’ın da bulunduğu 9 kişi serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan HDP İl Eş Başkanı Vezir Coşkun Parlak’ın polis müdahalesi sırasında aldığı darbeler nedeniyle başının yarıldığı ve 5 dikiş atıldığı, diğer HDP’lilerin de vücutlarının çeşitli yerlerinde morluklar oluştuğu öğrenildi. Darp raporu alan partililer polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak.

HDP ANKARA İL ÖRGÜTÜNDEN MÜDAHALE TEPKİSİ

HDP Ankara İl Örgütü kayyumlara ilişkin izin verilmeyen açıklamasını parti binasında yaptıkları basın toplantısıyla kınadı. HDP Ankara İl Eş Başkanı Pakize Sinemillioğlu, kayyum politikası ve baskılara karşı mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade etti. Sinemillioğlu, "İktidarın uygulamaları bütün toplumu tehdit ediyor. Bizler bu iktidar tehdidini ancak, bütün ülkede demokrasi isteyen özgürlük ve barış isteyen, eşitlik isteyen insanların dayanışmasıyla aşabiliriz. Bu mücadele yalnızca HDP’nin meselesi değildir. Bu mesele bu ülkenin geleceğinin meselesidir. Bu mesele bu toplumun kendi iradesi ile kendini adil bir şekilde insan onuruna yaraşır bir biçimde yönetmesi meseledir. Eğer bunu fark etmez ve gerekli dayanışmayı ortaya koymasak, daha büyük tahribatlar kaçınılmaz olacaktır" dedi.

"FAŞİZMİN SINIRI YOK, AHLAKI YOK"

Açıklamada konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da "Faşizan iktidar baskıcı uygulamalarıyla Kürt meselesinde sorunu çözebileceğini sanıyor ama gün geçtikçe kaybediyor. Çözümün zamannıı uzatmaya çalışıyor. Anayasayı çiğniyor, anayasada belirtiliyor belediye başkanları ancak görevleri ile ihlal suçundan görevlerinden alınabilir. Kayyım atıyorlar bunu protesto edeni de darp ederek bastırmaya çalışıyorlar. Hakkı hakikati engelleyemezler. İl binasında basın açıklamalarına bile soruşturma açıyorlar. Faşizmin sınırı yok, ahlakı yok. Biz demokratik kesimler olarak bu zalimce uygulamalara boyun eğmeyeceğiz" diye belirtti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İktisatçı-Yazar Mustafa Sönmez: Ekonomide atacak barut kalmadı

SONRAKİ HABER

Seyahatlerde HES kodu dönemi başlıyor | HES kodu nedir, nasıl alınır?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...