11 Mayıs 2020 15:22
Son Güncellenme Tarihi: 11 Mayıs 2020 16:34

Basketbol ve voleybolda ligler şampiyonsuz sona erdi, küme düşme olmayacak

Türkiye Basketbol Federasyonu ve Türkiye Voleybol Federasyonu, koronavirüs nedeniyle liglerin şampiyonsuz şekilde, mevcut sıralama ile tescil edildiğini ve küme düşme olmayacağını açıkladı.

Fotoğraflar: Pixabay

Paylaş

Türkiye voleybol ve basketbol ligleri, şampiyon ilan edilmeden ve küme düşme olmadan sonlandırıldı.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tüm liglerin şampiyon ilan edilmeden ve küme düşme olmadan sonlandırıldığını duyurdu.

TBF'den yapılan açıklamada, koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelenen basketbol liglerine ilişkin tüm senaryoların değerlendirildiği ve başta ilgili bakanlıklar olmak üzere FIBA ve TBF Sağlık Kurulu ile tüm kulüplerin görüşlerinin alındığı belirtildi.

BASKETBOLDA KÜME DÜŞME VE ÇIKMA OLMAYACAK

TBF Yönetim Kurulu Toplantısı'nın ardından Türk basketbolunun geleceği gözetilerek sporcu, idareci ve basketbol ailesinin sağlığını korumak amacıyla şu kararların alındığı kaydedildi:

"Tüm basketbol ligleri sonlandırılmıştır. Hiçbir ligde şampiyon ilan edilmeyecektir. Sezon öncesi ilan edilen statüde yer alan düşme ve çıkma işlemleri uygulanmayacaktır. Liglerin sıralaması ve kulüplerin Avrupa kupalarındaki temsil hakları mevzuata göre belirlenecek ve önümüzdeki günlerde duyurulacaktır. Gelecek sezonun lig yapıları, kulüp mali denetim ve lisans talimatı da dahil olmak üzere ilgili mevzuat hükümlerine göre oluşturulacaktır."

VOLEYBOLDA 4 TAKIM ÇIKACAK, ÖNÜMÜZDEKİ SEZON LİGDE 16 TAKIM YER ALACAK

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, yaptığı açıklamada voleybol liglerinin tescil edildiğini duyurdu. Küme düşmenin olmayacağı ligde önümüzdeki sezon 16 takımla mücadele edilecek.

Yayıncı kuruluş TRT Spor'a açıklamalarda bulunan Üstündağ, playoff maçlarının oynanmayacağı, liglerin puan sıralamasında olduğu gibi tescil edildiğini açıkladı. 2. lig maçlarının zaten oynandığını 1. lig maçlarında ise 4'lü playoff'lar sırasında ertelendiğini belirten Üstündağ, "Ligi bu şekilde tescil ediyoruz. Voleybol Erkek ve Kadınlar Liglerinde kalan maçlar oynanmayacak. Küme düşme yok. Aşağıdan çıkacak 4 takımı da Efeler ve Sultanlar Ligi'ne alıyoruz. Bu süreçten çok daha güçlü çıkabilmek için ligi tescil ediyoruz. Ligin statüsü, detayları ve şeklini çalışmalar sonrası paylaşacağız. Eylül gibi yeni sezonu başlatmayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ise 6 Mayıs'ta Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Liglerin, 12-13-14 Haziran'da başlaması yönünde bir karar aldığını açıklamıştı. (SPOR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ankara'daki tren kazasında tek tutuklu sanığın tahliye talebi reddedildi

SONRAKİ HABER

Altınokta Körler Derneği: Otoritelerden engelli taklidi değil haklarımızı bekliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...