01 Nisan 2020 21:55
Son Güncellenme Tarihi: 02 Nisan 2020 18:02

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den koronavirüsle mücadele için 7 acil önlem talebi

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB koronavirüsle mücadele için 7 acil önlem talebi açıkladı. Ortak metin kişi ve kurumların imzasına açıldı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), “Covid-19 salgını ile etkin mücadelede halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için 7 önlem” başlığı altında taleplerini açıkladı. Aynı zamanda ortak metinlerini kişi ve kurumların imzasına açtı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin 7 talebi şöyle:

  1. Temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde salgın süresince çalışma acilen durdurulmalıdır.
  2. Salgın süresince işten çıkarmalar yasaklanmalı, küçük esnaf desteklenmeli, çalışanlara ücretli izin verilmeli ve işsizler için ise koşulsuz işsizlik maaşı ödenmelidir.
  3. Tüketici, konut ve taşıt kredileri ile kredi kartı borçları ve elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca faiz işletilmeden ertelenmelidir.
  4. Bu süreçte özel sağlık kuruluşları kamu kontrolüne geçirilmeli, yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimi istisnasız ve ön koşulsuz bütünüyle parasız olmalıdır.
  5. Salgınla mücadelede koordinasyonda katı bir disiplin uygulanmalı, bilimsel yaklaşım ve bilgi paylaşımında açık ve şeffaf olunmalıdır. Güven kriteri haline gelen Covid-19 Testleri konusunda bilimsel-yaygın-hakkaniyetli ve sonuçların hızla açıklandığı bir işleyiş hakim kılınmalıdır.
  6. Başta hekimler, sağlık ve belediye çalışanları olmak üzere, tüm zorunlu işlerde koruyucu ekipman başta olmak üzere bütün eksiklikler giderilmeli, herhangi bir aksama yaşanmayacağına dair güven verilmeli ve bu işlerde çalışan herkes düzenli olarak testten geçirilmelidir.
  7. Salgın dönemlerinde dezavantajlı kesimler olarak kabul edilen; hiçbir geliri ve birikimi olmayan yoksullar, göçmenler ve tutuklu/hükümlüler için yaşamlarını ve sağlıklarını koruyacak fiili ve yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir.

ADANA’DAN ÇAĞRI YAPILDI

7 acil önlemin uygulanması için Adana’dan da kurumlar çağrıda bulundu. Adana Barosu, Adana Tabip Odası, DİSK, KESK ve TMMOB temsilcileri DİSK Çukurova Bölge Temsilciliğinde bir araya geldi. Kurumlar adına ortak basın metnini okuyan DİSK Genel-İş Şube Başkanı Yaşar Gündoğdu, temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde salgın süresince çalışmaların acilen durdurulmasını, İşten çıkarmaların yasaklanarak, çalışanlara ücretli izin verilmesini istedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sarkuysan’da Kovid-19 çıktı, patron "Çalışacaksınız" diye tehdit etti

SONRAKİ HABER

İBB’de 90 personelin Kovid-19 testi pozitif çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa