26 Mart 2020 02:42

Koronavirüs nedeniyle Kıbrıs'tan Türkiye'ye getirilen öğrenciler mağdur

Kuzey Kıbrıs'ta Kovid-19 salgını sebebiyle alınan önlemler sonrası Türkiye'ye getirilen öğrencilerden Kadir, yaşadıkları mağduriyeti anlattı: Yük gemisiyle taşındık, biletler fahiş fiyata satıldı.

Görsel: Evrensel

Paylaş

Ahmet BAŞTUĞ
İpek SARICA
Kıbrıs

Kredi Yurtlar Kurumu, Kuzey Kıbrıs’ın koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlarını kapatma kararı sonrası öğrencileri yurtlardan çıkardı. KYK yetkililerinin feribotlara doldurduğu öğrenciler yaklaşık yedi saat süren yolculuğun ardından geldikleri Mersin’de karantinaya alındı.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), Kuzey Kıbrıs’ın koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlarını kapatma kararına rağmen öğrencileri yurtlardan çıkardı. Alınan bu karar neticesinde mağdur edilen yüzlerce öğrenciden biri olan Kadir, bu süreç yaşanmadan kısa bir süre önce yurtların kapatılacağı haberini aldıklarını, bu haberin ardından normal fiyatının iki katına çıkarılmış uçak biletlerini satın almaya mecbur bırakıldıklarını ancak uçuşların iptal olması nedeniyle Kuzey Kıbrıs'ta kaldıklarını ifade etti.

"ADADAN AYRILMAK İÇİN TEK ŞANSIMIZ OLAN GEMİNİN BİLETLERİ FAHİŞ FİYATA SATILDI"

Bu durumun ardından yurtlara tekrar yerleştiklerini söyleyen Kadir, özel nedenler dışında yurttan çıkmamaları hususunda ikaz edildiklerini dile getirdi. Ardından bakanlar kurulunun toplandığını ve yurtların kapatılacağının açıklandığını söyleyen Kadir, "Öğrenciler için özel bir gemi ayarlandığı ve bu gemi seferinden sonra bütün giriş çıkışların kapalı olacağı belirtildi. Yapılan bu açıklamanın üzerine Kıbrıs’tan ayrılmaktan başka çaremiz kalmadı. 'Ya o gemi ile gelecektik ya da dışarı atılacaktık'' dedi.

Kadir, limana ulaştıklarında ise "öğrencilere özel" denilen geminin yük gemisi olduğunu ve iki yüz liranın altındaki gemi biletinin dört yüz elli lira gibi fahiş bir fiyata satıldığını belirtti.

"ARTIK SORUNLARIMIZA ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ"

Yaşatılan bu mağduriyetlere dur denmesi gerektiğini, yüzlerce öğrencinin bu koşullar altında getirilmesinin doğru olmadığını ifade eden Kadir, “Kuzey Kıbrıs’ta eğitim hayatını sürdüren Türkiyeli öğrenciler olarak yaşatılan bu sürecin incelenmesini ve fahiş fiyatlara almak zorunda bırakıldığımız biletlerin ücretlerinin öğrencilere iade edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Sorunlara artık çözüm üretilmesi gerektiğini ifade eden Kadir, Kuzey Kıbrıs’ta eğitim gören öğrencilerin her alanda haksızlığa uğradığını, ev fiyatlarının pahalı olduğunu, muhaceret işlemi adına gereğinden fazla paranın öğrencilerin cebinden çıktığını ifade etti. Kadir, dayatılan tüm koşullar karşısında ses yükselten öğrencilerin de desteğe ihtiyacı olduğu mesajını verdi.

Şu an Mersin’de karantina nedeniyle KYK Kız Öğrenci Yurduna yerleştirilen Kadir, ''Karantina koşullarından bahsedersek dört dörtlük değil. Bazen kantinden istediğimiz malzemeler yoğunluk nedeniyle bir gün sonra gelebiliyor'' dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sudan'da hakimler süresiz grev başlattı

SONRAKİ HABER

İstanbul Tabip Odası'ndan acil malzeme, hızlı test ve süreçte şeffaflık talebi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...