25 Mart 2020 17:05

Eskişehir KESK'li kadınlar: İstismarcılara affı kabul etmeyeceğiz

Eskişehir’de KESK üyesi kadınlar yaptıkları açıklama ile infaz düzenlemesinde çocuk istismarcılarının affını sağlayan düzenlemeyi kınadı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

KESK’li kadınlar adına açıklama yapan ESM Eskişehir Dış İlişkiler Kadın ve Çevre Sekreteri Latife Doğan koronavirüsle mücadele kapsamında cezaevlerinin boşaltılması amacıyla aralarında Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun da bulunduğu bir dizi kanunda değişiklik öngören tasarının taslak metnin basına yansıdığını belirterek “3. Yargı paketini adı konulmamış bir affa dönüştürüp, adına 'infaz indirimi' dedikleri bir düzenleme ile 100 bin civarı mahpusun dışarı çıkması sağlanacaktır. Kasten öldürme suçu, terör suçları ile örgütlü suçlarda infaz süresini kısaltmayan paket cinsel suçlar ile uyuşturucu suçlarına ceza indirimi öngörüyor. Cinsel suçlar bakımından 3/4’lük koşullu salıverilme oranı 2/3’e yani yüzde 75'den yüzde 67'ye indirilecek. Yani sözün özü; zaten iyi hal indirimleri, haksız tahrik indirimleriyle neredeyse cezasızlıkla ödüllendirilen cinsel suç failleri cezalarının üçte ikisini yattıktan sonra salıverilecekler” dedi. 

“DAHA ÖNCE İZİN VERMEDİK ŞİMDİ DE İZİN VERMEYECEĞİZ” 

Özellikle kadına karşı şiddet ve cinsel suçların, çocuk istismarı gibi suçların cezalandırılması aşamasında kadınların direnişleri sonucu cezalarda indirimlerin engellendiğini ifade eden Doğan şunları söyledi: “Bir de cezaların infazları sırasında öngörülen bu indirimlerin kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceğini ve bu suçları teşvik edeceğini biliyoruz. Ayrıca bu salıverilmelerin öncelikle mağdur kadın ve çocuklar olmak üzere tüm kadınlar için hayati bir risk ve tehlike taşıdığı tartışmasızdır. Bizler iktidara buradan sesleniyoruz; öncelikle cezaevlerindeki yaşlı, hasta, hamile, kadın ve çocukları dert edinin. Sırf muhalif oldukları için ya da gerçek gazetecilik yaptıkları için cezaevlerine doldurduklarınızı bir af olmaksızın virüs yayılmadan salıverin. Biz kadınlar katilleri, tecavüzcüleri, çocuk istismarcılarını aklamanıza daha önce de defalarca izin vermedik bundan sonra da vermeyeceğiz.”  

“KADINA ŞİDDETE KARŞI ACİL EYLEM PLANI HAZIRLANMALI”

Virüsten korunma tedbiri olarak evlerde kalındığı günlerde ev içinde kadınlara yönelik şiddet vakalarında artış gözlendiğine dikkat çeken Doğan, “En az virüs kadar tehlikeli olan ve kadınların hayatına kasteden şiddete karşı hükümeti bir an önce acil eylem planı hazırlamaya çağırıyoruz. Salgın bahanesiyle kolluk güçlerinin şiddet vakalarına müdahalesinde gecikmeler yaşanmasının, koruma ve tedbir kararları almada gecikmelere mahal verilmesinin engellenmesini istiyoruz. Kadına karşı şiddette adli süreçlerin ertelenmemesini, sığınma evlerinin koşullarının düzeltilerek salgına karşı önlem alınmasını istiyoruz. Salgının yarattığı güvensizlik ortamında kadınların artan şiddet vakalarından korunmasını, 6284 sayılı yasanın ve İstanbul Sözleşmesinin tavizsiz uygulanmasını istiyoruz. Salgınla mücadelede kadınları sadece hijyen ve temizlik noktasında hatırlayıp teşekkür eden iktidar zihniyetine buradan şiddete karşı alınması gereken önlemlerin geciktirilmemesi gerektiği konusunda uyarıyoruz ve katilleri, tecavüzcüleri, çocuk istismarcılarını affetmeyi aklınızdan bile geçirmeyin diyoruz” dedi. (Eskişehir/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TTB: İşyeri hekimlerine 14 gün rapor yetkisi verilsin

SONRAKİ HABER

Praksis Müzik Grubu internet konseri düzenleyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...