24 Mart 2020 17:56

Van Tabip Odası Başkanı koronavirüs röportajı nedeniyle ifadeye çağrıldı

Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Özgür Deniz Değer, koronavirüs salgınına ilişkin yaptığı bir röportaj nedeniyle ifade verdi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Psikiyatrist Doktor Özgür Deniz Değer, koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin yetkililer tarafından yapılan açıklamalar, alınan tedbirler ve büyük bir risk altında olan cezaevlerinin durumunu değerlendirdiği röportaj nedeniyle ifadeye çağrıldı. Van Emniyet Müdürlüğüne ifadeye çağrılan Değer’in “Halk arasında korku ve panik yaratmak” suçlamasıyla ifadesi alındı.

‘HALKA SORUMLULUĞUMU YERİNE GETİRDİM’

İfadesi alınarak serbest bırakılan Değer, kendisine verdiği mülakatta söylediği sözlerin sorulduğunu ifade etti. Tabip Odası Başkanı ve hekim olması nedeniyle halkı bilgilendirmek amacıyla bu açıklamaları yaptığını anlatan Değer, halka karşı sorumluluğunu yerine getirdiğini belirtti.

CEZAEVLERİNİN DURUMUNA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Değer MA’ya yaptığı açıklamada cezaevleriyle ilgili şunları dile getirmişti: “Kapalı ve kalabalık bir ortamdalar. Bir de cezaevlerinin olması gerekenden çok daha fazlası bir nüfus barındırdığını biliyoruz. Koğuş sistemi ile insanların o sosyal mesafeyi korumak salgından korunmak için önemli. Ama bunun sağlanamayacağını da biliyoruz. Gerek ziyaretçiler gerek infaz koruma memurları tarafından da salgının içeriye götürülmesi gibi bir durum bir tehlike yaratılabilir. Tek bir vaka bile bütün cezaevini hastalandırabilir. Bu açıdan da risklidir. Davaları görülmeden dahi tutuklu olarak yatan binlerce insan var. Cezaevi nüfusunun azaltılması, insanların sağlığı noktasından önemlidir. Var olan hastaların yatırılması koşullarının oluşturulması, hasta takibi, karantina durumu, var olan hastanın, diğer mahkûmlardan ayrı bir yerde tutulması gibi önlemler oluşturulabilir.” (Van/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşçi mektubu: Patron ‘işe gel’ dedikçe ben nasıl ‘evde kal’ayım?

SONRAKİ HABER

Hatimoğulları'dan Fuat Oktay'a sorular: İşten atmalar yasaklanacak mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...