21 Mart 2020 13:30 Güncelleme: 21 Mart 2020 18:33

Fabrikalar ‘tedbir’ diyor, işçilerin belirsizliği sürüyor

Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan EMAS Makine Sanayi fabrikasının üretime ara vermesiyle, üretim yapan Özgür Kablo fabrikasındaki işçilerin ise 15 gün ücretsiz izne çıkarıldığı iddia edildi.

GÜNCELLENDİ

Fotoğraf: Cihan Odabaşı / google maps

Dilek OMAKLILAR
Manisa

Koronavirüs nedeniyle fabrikalar ‘tedbir’ amaçlı teker teker üretime ara verdiklerini duyurmasıyla işçilerin durumuna ilişkin de belirsizlik artıyor. 15 gün ücretsiz izne çıkarmaların ya da işten atmaların arttığı fabrikalara Manisa OSB’de yer alan Özgür Kablo fabrikası da eklendi.

EMAS Makine sanayiye üretim yapan Özgür Kablo’da çalışan bir işçinin aktardığına göre yaklaşık 15 işçi ücretsiz izne çıkarıldı. İşçi, “EMAS’ta bir kişi de korona virüsün tespit edildiğini o yüzden kapattıklarını söylediler. Yöneticiler de EMAS kapattığı için 15 gün bize ücretsiz izin verdi” dedi. Özgür Kablo fabrikasında yaklaşık 15 kişinin ücretsiz izin verildiğini söyleyen işçi, “Maaştan kesilecek, benim günahım ne? Benim eksiğimi kim tamamlayacak? Eğer devlet büyüklerinde azıcık, insanlık varsa yarım kalan maaşlarımızı tamamlarlar.  Hepimiz ev bakan insanlarız” diye konuştu.

EMAS: TEDBİR AMAÇLI ÜRETİM DURDURDUK

Korona virüs vakası üzerine kapatıldığı iddia edilen EMAS Makine Sanayi’den görüştüğümüz yetkili ise vakanın olmadığını belirterek, “Nasıl ki önlemler alınıyor halkımız için biz de burada tedbir amaçlı üretimi durduruyoruz. Ayrıca süresi de belli değil, 1 hafta da olabilir 15 gün de olabilir. Bu süreçte temizliklerimiz de olacak. Ancak koronavirüs vakası kesinlikle doğru değil” dedi. Öte yandan kendisine üretim yapan Özgür Kablo’nun işçileri 15 gün ücretsiz izne çıkardığının bilgisinin de olmadığını söyleyen yetkili, “Her fabrikanın kendi uygulaması. O konuyla ilgili bir şey bilmiyorum. Ancak biz tedbir amaçlı ara verdiğimizi duyurduk” diye ekledi.

ÖZGÜR KABLO: ÜCRETSİZ İZİN VERMEDİK

Özgür Kablo’dan görüştüğümüz yetkili ise ücretsiz izin iddialarını kabul etmeyerek, “Biz yıllık izin haklarını kullandırdık. Üretimin düştüğünü söyledik ve gönüllülük esas alarak, yani kimler yıllık iznini kullanmak ister diye sorduk. EMAS’ın durumu ne kadar sürer bilmiyoruz ancak yıllık izne çıkan işçiler bittiklerinde yeniden çalışacaklar zaten” dedi ve 15 değil, 7 personele yıllık izin verdiklerini ekledi.

Reklam