20 Mart 2020 14:15

İngiltere’de sağlık sistemine yama: 65 bin emekli sağlık çalışanı göreve çağrıldı

İngiltere'de eleştirilerin hedefi olan sağlık sisteminin koronavirüsle mücadelede yetersiz kalması tehlikesine karşı 65 bin emekli sağlık çalışanı göreve çağrıldı.

Londra Westminster'de bulunan bir morg koronavirüs nedeniyle ölenler için genişletildi. | Fotoğraf: Ray Tang/AA

Paylaş

İngiltere’de 65 bine yakın emekli sağlık çalışanı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede, mevcut sağlık personelinin yetersiz kalma tehlikesine karşı göreve çağrıldı.

İngiltere’de eleştirilerin hedefi olan devlete bağlı Ulusal Sağlık İdaresi (NHS) "Size ihtiyacımız var" sloganıyla emekli olan doktor ve hemşirelerin görevlerinin başına dönmesini istedi.

Demirören Haber Ajansının aktardığına göre NHS, özellikle son üç yıl içerisinde emekli olan doktor ve hemşirelerin mesleklerini icra etmeleri için kayıt yaptırmalarını istedi.

İngiltere’deki Genel Tıp Konseyi, 2017 yılından itibaren emekli olan 15 bin 500 doktora, Hemşirelik ve Ebelik Konseyi de emekli olan 50 bin üyesine mektup yazarak göreve dönmeleri için çağrı yaptı.

İngiliz basınının aktardığına göre, son sınıftaki tıp ve hemşirelik öğrencileri de, iş yükünü azaltmak için geçici süreyle istihdam edilecek.

Sağlık Bakanı Matt Hancock, son yıllarda emekliye ayrılmış sağlık çalışanlarının sağlık sistemine tecrübe ve uzmanlıklarıyla katkıda bulunmalarını istediklerini dile getirdi.

Diğer yandan hükümet, evde bakımı yapılabilecek hastaları taburcu ederek hastanelerde boş yatak sayısını artırmaya çalışıyor.

Bu amaçla hükümet evde bakım hizmetleri için sosyal hizmetlere 3 milyar sterlin ödenek ayırdı.

Böylece NHS, ay sonuna kadar 15 bin, 15 Nisan’a kadar da hastanelerde 30 bin kadar boş yatak elde etmeyi planlıyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

SES’ten Aile Bakanlığı’na koronavirüs uyarıları

SONRAKİ HABER

ZMO Genel Kurul sonuç bildirgesini açıkladı: Çiftçilerin borcu katlanarak artıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...