19 Mart 2020 05:54
Son Güncellenme Tarihi: 19 Mart 2020 21:04

Komedyen Pınar Fidan, Aleviler hakkındaki esprileri nedeniyle ifade verdi

Tuz-Biber adlı stand-up gösterisinde Aleviler hakkındaki ifadeleri nedeniyle tepki çeken ve hakkında soruşturma başlatılan komedyen Pınar Fidan, ifadesi sonrası serbest bırakıldı.

Ekran görüntüsü, Youtube'da "Magazin City" isimli hesabın paylaştığı vieodan alınmıştır. 

Paylaş

"Tuz-Biber" adlı stand-up gösterisinde Alevi vatandaşlar hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle hakkında soruşturma açılan Pınar Fidan, emniyette ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, Fidan'ın evine gitti. Adresinde bulunamayan komedyen Pınar Fidan, ifade vermek için avukatıyla birlikte Vatan Caddesi'ndeki Güvenlik Şube Müdürlüğüne geldi.

Fidan, emniyette alınan ifadesinin ardından savcının talimatıyla serbest bırakıldı. Anadolu Ajansının haberine göre komedyen Fidan, ifadesinde "Mizah amacıyla söylenen sözler. Ben de Aleviyim, öyle bir kastım olamaz" dedi.

NE OLMUŞTU?

Tuz-Biber adlı stand-up gösterisinde sahne alan Pınar Fidan'ın şovu sırasında Alevi vatandaşlara yönelik sarf ettiği ayrımcı ifadeler büyük tepki toplamıştı.

Fidan’ın tepki çeken sözleri şöyle:

"Siyasilerle ilgili şeyler paylaşıyor. Finlandiya Başbakanı işe metro ile gidiyormuş galiba ‘asıl cennete gidecekler bunlar, bizim ülkemizdeki siyasiler cehennemlik’ bunu söyleyen de bir yadan Alevi. Yani hiçbir şey yapmadan cennete gideceğini sanan insan. Bir de başkalarına böyle yargı dağıtıyor. Hani arada böyle haberler okuyorum cemevine saldırıda bulunulmuş. Bakın böyle haberler oluyor sık sık gazetelerin üçüncü sayfalarında ‘bilmem neredeki cemevine saldırıldı’ ama hiç Alevi kaybetmiyoruz. Çünkü boş, Alevi yok. Bir şey yapmamız gerekmiyor, saldırganlar cemevine Alevilerden daha çok gidiyor. Bunun anlaşılması lazım, çok istiyorsan meyhaneye falan git ya da hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin."

Video, Sanatçı Tolga Sağ'ın sosyal medya paylaşımının ardından yayılmış ve tepki çekmişti.

Tepkiler üzerine Pınar Fidan hakkında soruşturma başlatılmıştı.

"İRONİ YAPTIM" DEMİŞTİ

Fidan konunun gündem olmasının ardından sosyal medya hesabından “Merhaba arkadaşlar. Uğraşmak istemedim başta ama bu kadar kişi tarafından yanlış anlaşıldı bir kere daha buradan açıklayayım. İzlediğiniz videoda tam tersini düşündüğüm bir şeyi ironi olarak anlatıyorum. Mizah dalga geçmek ya da küçümsemek için değil eleştirmek için yaptığımız bir şey. İnsanların gelen düşüncesini tekrar ederek aslında anladığınızın aksine öyle düşünenlerle dalga geçiyorum. Önemi yok ama ben aleviyim ve alevi düşmanı oluduğumu düşünüp beddua, küfür ve hakaret eden bu kadar çok insan olabilmesine şaşırdım ve üzüldüm. Bunun benimle ilgili olmadığını biliyor ama hepimizi için üzücü. Videonun başı sonu olmadığı içinde yanlış anlaşılmış olabilir. Orada alevi diye bahsettiğim kişi dayım. Can sağlığı diyelim ne diyelim" açıklamasını yapmıştı.

DERSİM BAROSU: KATLİAMIN MİZAHI OLMAZ

Dersim Barosu Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada Pınar Fidan’ın Alevilerden ivedilikle özür dilemesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, Pınar Fidan'ın belli bir topluluğu küçük görecek ve halkı kin ve düşmanlığa sürükleyecek söylemlerde bulunduğu, bilerek ve isteyerek Alevileri hedef gösterip aşağıladığının söylendi.

Dersim Barosunun açıklamasında şu ifadeler yer aldı: Pınar Fidan’ın söyledikleri mizahın ve ironinin sınırlarını aşan söylemlerdir. Alevilerin, bu söylemleri mizah olarak kabul etmeyeceğini belirtmek isteriz! Belki, mizaha sınır konulamaz ama özellikle bir katliam üzerinden ırkçı ve mezhepçi bir yaklaşımın ironi olarak sunulması ve görülmesi de kabul edilemez. Bu tür davranışlar benzer olaylarda Pınar Fidan’ın gösterisinde de olduğu gibi izleyen herkesin gözünde meşrulaşacaktır! Bu ayrıştırıcı ve ötekileştirici dilden vazgeçilerek ‘Felsefesi; eşitlik, Cevheri; mertlik, Hazinesi; bilgi, Meyvesi; sevgi’ olan Alevi inancı mensuplarından, Pınar Fidan’ın ivedilikle özür dilemesi çağrısında bulunuyor, özür dilememesi durumunda bir hukuk kurumu olarak sürecin takipçisi olacağımızı buradan basına ve kamuoyuna bildiriyoruz.” (HABER MERKEZİ) 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İran: "Koronavirüsü 15 güne kadar kontrol edemezsek ağır kayıplar veririz"

SONRAKİ HABER

ÖSYM 9 sınavın tarihini koronavirüs nedeniyle erteledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...