17 Mart 2020 08:09

Rize’de umreden dönen 500 kişinin karantinaya alınmaması tedirginlik yarattı

Rize'de umreden dönen 500 kişinin sağlık kontrolünden geçirilmediği öğrenildi. Vatandaşlar tedirgin.

ARŞİV | Fotoğraf: AA

Paylaş

Gençağa KARAFAZLI
Doğancan İLEK
Rize

Umre dönüşünde Rize’ye gelen yaklaşık 500 kişinin sağlık kontrolünden geçirilmeden evlerine gönderilmesi Rize’de tartışmalara neden oldu. Sokaklarda dolaşan bazılarının ise yüksek ateş şikâyeti ile hastanelere başvurması kentte paniğe neden oldu.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (küresel salgın) olarak nitelendirilen koronavirüs (Kovid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli önlemler alınmaya devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın umreden dönenlerin 14 gün boyunca evlerinden çıkmamasını ve ziyaretçi kabul etmemelerini istemesine rağmen Rize’de Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi’nin umreden dönen bir vatandaşı evinde ziyaret ederek fotoğrafını paylaşması tartışmaları alevlendirdi.

“RİZE’DE UMREDEN DÖNENLER SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLMEDİ”

Umreden dönen vatandaşların sağlık kontrolünden geçirilmediklerini kaydeden, siyasi parti temsilcileri, neler yapıldığı konusunda kamuoyunun acilen bilgilendirilmesini istedi.

MÜFTÜLÜK: UMRECİLERLE DİYALOG İÇİNDE

Rize İl Müftülük kaynaklarından edinilen bilgilere göre, şubat ve mart ayları arasında 500’e yakın vatandaş Rize’den umreye gidip döndü. Bu kişilerler ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı ve Rize Valiliğinin ortak bir çalışma yürüttüğü ayrıca, umreden gelenlerin sağlık kontrollerinin yaptırmaları konusunda sürekli bilgilendirildiği, evden çıkmamaları konusunda uyarıda bulunulduğu belirtildi. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı ve Rize Valiliğinin direktifleri doğrultusunda çalışmaların sürdürüldüğü, vatandaşların konu hakkında bilgilendirildiği ve sorunun tüm toplumun ciddi bir sağlık sorunu olduğu ifade edildi.

Rize Vali Yardımcısı ve Koronavirüs Koordinasyon Abdullah Şen de umreden dönen vatandaşların sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapıldığını, umreden gelenlerin evlerinde sürekli kontrol altına olduklarını ve vatandaşlarla sürekli diyalog içerisinde olduklarını söyledi.

RİZE TABİP ODASI BAŞKANI HASANOĞLU: İŞ İŞTEN GEÇTİ, DURUM CİDDİ

Rize Tabip Odası Başkanı Dr. Turgay Hasanoğlu da umreden dönenlerin karantina altına alınmamasına tepki göstererek şunları söyledi:

“Umreden gelenlerin doğrudan karantina altına alınması sağlanmalıydı. Bu yapılmadı, dolayısıyla iş işten geçti. Çok ciddi bir durumla karşı karşıyayız. Neden bunu söylüyorum? Çünkü bu vatandaşlarımızın arasında virüs kapmış olan bir hastamız varsa bunlar zaten ev ev gezmiş, dolaşmış, ziyaretçi kabul etmiş, alışveriş yapmış, sosyal ilişkilerini sürdürmüş. Sonuç olarak bu durumda mevcut virüsü başkalarına da bulaştırmıştır. Bu saatten sonra Rize’deki panik havasından kurtulmak, kamuoyunu rahatlatmak için yapılması gereken bir tek şey var, o da bu vatandaşlarımızın kaldığı yerleri tek tek tespit ederek, eğitim verilerek evlerinden çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunmak, varsa hasta olanlar tespit edilerek testleri yapılıp kontrol altına alınmalarını sağlamak.”

“UÇAKTAN İNDİKLERİ GİBİ KONTROL EDİLMELİYDİLER”

Rize Tabip Odası Eski Başkanı Uzman Psikiyatrist Dr. Zelkif Akgül, Rize’nin bu büyük tehlikeden kurtulması için yetkililere şu .ağrılarda bulundu:

“Bilindiği gibi umreden dönen yaklaşık 500 vatandaşımız hiçbir kontrolden geçirilmeden evlerine gönderilmiştir. Bugün geldiğimiz noktada ise yetkililerin açıklamalarına göre bu vatandaşların bilgilendirildiği, evlerinde kontrol altında tutuldukları söyleniyor. Bu, çok geç kalınmış bir uygulamadır. Bu vatandaşlar uçaktan indiklerinde kontrol altına alınmalıydı. O önemli denilen süre içerisinde gözlem altında tutulmalıydılar. Ardından testler ve koronavirüs tedbirleri konusunda eğitilerek evlerine gönderilmeliydiler. Fakat bu yapılmadı, geç kalındı. Şimdi ise Rize’de ciddi bir panik havası var. Duyuyoruz, bazıları ise telefonla sağlık yetkililerini arayarak ateşi çıktığını, ne yapması gerektiğini soruyorlar. Bu tam bir skandaldır.”

CHP: BİZ DE SORUYORUZ, MERAK EDİYORUZ

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, konuya dair “Soruyoruz ve merak ediyoruz" diyerek şunları söyledi:

“Yetkililer umreden Rize’ye 500 vatandaşın geldiğini söylüyor. Peki, bunlarla ilgili yapılan işlemler nelerdir? Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı bu konuda sürekli uyarılarda bulunuyorlar. Peki, Rize’de bu uyarılara karşı neler yapılıyor? Bunları bilmek bizim en doğal hakkımızdır. Şu anda Türkiye genelinde yaşananları hep birlikte gözlüyor ve izliyoruz. Bu bir partinin sorunu değil, bu sorun karşısında sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri, siyasi partiler ve ilin sorumlularıyla birlikte ciddi bir sağlık sorunu olarak ele alınıp halkımızı bilgilendirme sorumluluğu içerisinde çalışmalıyız. Umuyoruz bu anlayış içerisinde, geldiğimiz bu noktadan sonra ilimizin sayın Valisi de bu ortak çalışma anlayışımız içerisinde bizlerle istişarede bulunur, biz de sunulması gereken katkıları insan sağlığı için sunarız.”

EMEP: PANİK YAPMADAN SAĞDUYULU DAVRANMALIYIZ

EMEP Fındıklı İlçe Başkanı Hasan Zorlucan, Rize’de yaşanan panik havası ile ilgili vatandaşları sakin olmaya çağırırken sorumluları daha duyarlı olmaları konusunda uyardı.

Zorlucan, “Ülke yöneticilerinin almış olduğu önlemlerin hem geç hem de istenilen düzeyde olmadığı görülüyor. Sağlık kurumlarının dışında hizmet ve eğlence kurumlarının bir süreliğine faaliyetlerinin durdurulması doğru bir karar. Sağlık kurumlarının dışındaki kurumlar da virüsün yayılmasını engelleyici faaliyete yardımcı olmalı. Virüsün yayılmasını engelleyen maske gibi araçlar ucuz veya ücretsiz olarak hızla halka ulaştırmalıdır. İlimizde yurt dışından çeşitli nedenlerle gelenler olduğunu biliyoruz. Yurt dışından gelenlere karantina yapılmamışsa bu vatandaşlar derhal karantinaya alınmalıdır. Çok hızlı yayılan bulaşıcı bir virüsle karşı karşıyayız. Panik yapmadan, sağduyulu biçimde bu süreci geçirebiliriz. Bunun için yöneticiler halka açık, net ve doğru bilgilendirme yapmalıdır. Yoksul kesimlerde hizmet öne alınmalı ve mutlaka parasız olarak sağlanmalı. Vatandaşlar her alanda virüse karşı bilinçlendirilmeli” dedi.

İYİ PARTİ: BU, İNSAN SAĞLIĞI MESELESİDİR

İYİ Parti Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık Akyıldız da Rize’ye umreden gelenlerin daha fazla zaman kaybedilmeden karantina altına alınması gerektiğini ifade ederek, “Bu bir siyasi parti meselesi değildir. Sıkıntılı bir süreçteyiz. Bu yüzden yetkililer, STK ve siyasi partilerin bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunması gerekiyor” diye konuştu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kapalıçarşı'nın koronavirüs nedeniyle kapatılması gündemde

SONRAKİ HABER

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, genç çiftlere seslendi: Ülkede nüfus azlığı var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...