10 Mart 2020 20:25
Son Güncellenme Tarihi: 11 Mart 2020 10:29

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Türkiye'de 1 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 1 erkek vatandaşın koronavirüs testinin pozitif çıktığını belirtti. Bakan: Hastanın genel durumu iyi. Aile bireylerinin hepsi gözetim altında.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Türkiye'de bir kişide koronavirüs tespit edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, "Türkiye'de koronavirüs şüphesi olan 1 erkek vatandaşın sonucu pozitif çıktı" dedi.

Bakan, "Hastanın virüsü, Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Koronavirüs tanısı konulan hastaya tanı erken konmuştur, virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır. Genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır" ifadelerini kullandı.

Bakan, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde Koronavirüsle ilgili basın açıklaması yaptı.

Bakan Koca, "Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım, Bakanlıkça bildirilen koronavirüsten korunma yollarına mutlaka uyalım. Yurt dışından dönenler için 14 gün kuralı. Dönüşlerinde 14 gün kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan hangi durumda sağlık kuruluşuna başvurulacağına dek kurallar şeklinde her şey açıktır. Bakanlığımız, tüm birimleriyle devletimiz koronavirüsle mücadelesini planladı" dedi.

"KARANTİNAYA ALINMIŞ BİR HASTA TOPLUMU TEHDİT EDEMEZ"

Sağlık Bakanı Koca şu açıklamayı yaptı: "Koronavirüs bir veya birkaç vaka salgın olarak görülmemelidir. Koronavirüs, alacağımız tedbirlerden güçlü değildir. Bir hasta topyekun risk değildir. Karantinaya alınmış bir hasta toplumu tehdit edemez. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda düzene sokmaktır. Bu küresel soruna karşı ulusal mücadele vereceğiz. Risk somut, tedbirler basittir. Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir."

BAKAN "HASTA MAHREMİYETİ" DEDİ, HANGİ İL OLDUĞUNU SÖYLEMEDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanın hangi ilden olduğu sorusuna yanıt vermedi. Bakan, "Gecenin bu saatinde açıklamanın bir sebebi vardı, şeffaf davranma çerçevesinde bunu açıklama gereği hissettik. Hasta mahremiyeti için bu dönemde bir ili, bir bölgeyi, bir hastaneyi bu anlamda gündemde tutmanın doğru olmadığına inanıyorum" dedi.

Öte yandan Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü çalışanlarının yıllık izinlerinin de iptal edildiği bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gün içinde yaptığı açıklamada koronavirüs ile ilgili "Bu salgının şu anda Türkiye'de olma ihtimali çok yüksek ve şu an sadece şunu söyleyebiliriz; bu virüs tespit edilebilmiş değil" demişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ege Üniversitesinde görev yapan profesör “çok borcum var” diyerek yaşamına son verdi

SONRAKİ HABER

İngiltere Sağlık Bakan Yardımcısı koronavirüse yakalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...