07 Mart 2020 22:20

Almanya’da binlerce kişi sınırların mültecilere açılması için miting yaptı

Almanya’nın Hamburg ve Berlin kentlerinde mültecilerle dayanışma amacıyla eylemler düzenlendi. Eylemlere katılan binlerce kişi sınırların açılmasını istedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Almanya'nın Başkenti Berlin ve Hamburg kentlerinde mültecilerle dayanışma yürüyüşleri düzenlendi. Her iki eyleme de binlerce kişi katılırken AB'nin mülteci politikalarına tepki gösterildi.

Hamburg'da Seebrücke’nin çağrısı ile 5 bin kişi belediye binası önünde toplanarak, sınırların açılması, savaşın durması ve mültecilere acil insani yardım yapılması taleplerini sıraladı.

Burada yapılan mitinde değişik kurum ve kuruluşları temsilen yapılan konuşmalarda hükümetlerin mülteci ve savaş politikaları eleştirilirken, sınırların açılması talep edildi. Konuşmaların ardından Hamburg Fischmarkt’ta kadar yürüyen eylemciler taşıdıkları pankart, döviz ve attıkları sloganlarla mültecilerle dayanışma içinde olduklarını dile getirdi.

Ünlü Fischmark’ta yapılan mitingin ardından eylem sona erdi. DIDF-Hamburg da eyleme katılarak destek verdi.

Başkent Berlin'de de Seebrücke inisiyatifi tarafından düzlenen eylemde binlerce kişi İçişleri Bakanlığının önünde toplandı. Göstericiler daha sonra Başbakanlık binasının önünden geçerek Unter den Linden ve Friedrichsstrase caddeleri üzerinden Hallesches Ufer Caddesi'ne kadar yürüdü.

Üzerinde "Avrupa öldürme, sınırlarını aç" yazan pankart açanlar, “İnsanlığın sınırı yok" yazılı dövizler taşıdı ve "Sınırları açın" şeklinde slogan attı. (Hamburg/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Araftaki mültecilere dokunan, barış sözünü güçlendiren kadın dayanışması

SONRAKİ HABER

İstanbul Tabip Odası: Koronavirüsleri de mi tutuklayacaksınız?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa