04 Mart 2020 13:41

Yunanistan, sınır kapısındaki mültecilere ateş açtı: 1 ölü, 5 yaralı

Yunanistan güvenlik güçleri Pazarkule Sınır Kapısındaki mültecilere ateş açtı, gaz bombaları ile müdahale etti. Edirne Valiliği, 1 mültecinin öldüğünü 5 mültecinin de yaralandığı açıkladı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Türkiye'nin çeşitli illerinden Avrupa'ya gitmek için yola çıkan ve Pazarkule Sınır Kapısı'nda Yunanistan’a geçmek için bekleyen mültecilere Yunan güvenlik güçleri ateş açtı. 

Yunanistan güvenlik güçleri, ateşin yanı sıra TOMA'dan tazyikli su da sıktı ve gaz bombaları ile mültecilere müdahale etti. Atılan gaz bombalarından, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu göçmenler etkilenirken, nefes almakta zorluk çekenler oldu.

VALİLİK: 1 MÜLTECİ ÖLDÜ, 5 YARALI

Edirne Valiliği, Pazarkule Sınır Kapısı çevresinde bulunan mültecilere Yunanistan güvenlik güçlerinin silahla açtığı ateşte 1 mültecinin öldüğünü 5 mültecinin de yaralandığı açıkladı. Açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyon Başkanı Bursa Milletvekili Sayın Hakan Çavuşoğlu ile beraberindeki 8 Milletvekilinden oluşan heyet inceleme ziyareti gerçekleştirmek üzere 4 Mart 2020 Çarşamba günü ilimize gelmiştir. Program dahilinde saat 11.00'de Pazarkule Kara Hudut Kapısında Türkiye'den Yunanistan'a geçmek isteyen düzensiz göçmenlerin toplu olarak bulunduğu alanda komisyon üyelerince yapılan inceleme sırasında; Kastanies Sınır Kapısı ile Pazarkule Sınır Kapımız arasındaki bölgede bulunan göçmenlere Yunanistan polis ve sınır birliklerince ses, sis, gaz bombaları, plastik mermi ve gerçek mermiler kullanılarak ateş açılmıştır. Açılan ateş sonucunda göçmenlerden 3'ü ayağından, 1'i kasık bölgesinden, 1'i kafasından ve 1'i de göğüs bölgesine isabet eden gerçek mermi sonucu toplam 6 erkek şahıs yaralanmıştır. Göğüs bölgesinden yaralanan şu an için kimliği tespit edilemeyen erkek şahıs olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulans ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılmış ve burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir.”

KOMİSYON ÜYELERİ ŞAHİT OLDU

Açıklamanın devamında ise, "Yaşanan olaylara Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyon üyeleri de şahit olmuştur. Yunanistan güvenlik kuvvetlerince; son kullanma tarihi 1978 yılında bitmiş gaz bombaları ile plastik mermilerin kullanıldığı müdahaleler son olarak göçmenlerin yaşam hakkını hiçe sayar bir boyuta vararak gerçek mermilerle hedef gözetmeksizin ateş açma biçimini almıştır. Meydana gelen ölüm ve yaralanma vakaları ile ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

Öte yandan Pazarkule Sınır Kapısı'na giden yolun yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta kapatılması nedeniyle sınır kesimine, mülteciler dışında kimse alınmıyor. Gazetecilerin, bölgeye girişine izin verilmiyor. 

Müdahalelere rağmen mültecilerin Yunanistan'a geçişleri sürüyor. Pazarkule ve İpsala sınır kapılarının önlerinden ayrılan mülteciler, Meriç Nehri'ni kullanarak, karşıya geçiyor. Edirne merkezde bir grup göçmen de Meriç Nehri'ni lastik botlarla aşıp, karşı tarafa geçti.

GERGERLİOĞLU: TÜRK TARAFI MÜDAHALE ETMİYOR, İZLİYOR

TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu üyesi HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, inceleme çalışmalarını sürdürürken bir mültecinin gözleri önünde ağır yaralandığını söyledi. Gergerlioğlu, Yunanistan güvenlik güçlerinin mültecilere ateş açtığını söyledi. Gergerlioğlu bir kişinin göğsünden yaralandığını söyleyerek, “Burada tam bir rezalet yaşanıyor” dedi.

Gazete Duvar’a açıklama yapan Gergerlioğlu izlenimlerini anlatırken, “Buraya ilk geldiğimizde bize brifing verildi. Bu brifingde verilen açıklamalar resmi açıklamalar. Çok makbul açıklamalar değil. Resmi açıklamalardaki hileleri maalesef bilen insanlarız. Buraya ilk geldiğimizde Edirne Valiliği ile görüştük. Valilik bize 130 bin kişinin Yunanistan tarafına geçtiğini iletti. Valiliğe ısrarla bu 130 bini nasıl saydınız diye sordum. Ama tatmin edici hiçbir açıklama yok. Buraya geldiğimizde Meriç Nehri üzerinde çok dehşet verici görüntüler gördük. Beton zemin üzerinden yürüyerek giden insanlar var. Birinin ayağı kaysa suya düşecek. Pazarkule’ye geldiğimizde insanlar üzerinden net bir şantaj yapıldığını gördük. Yunanistan polisi ağır baskı yapmasına rağmen Türk tarafı ‘gitmeyin, geri dönün’ demiyor. Sadece seyrediyorlar. Burada tam bir rezalet yaşanıyor. Bu olacak iş değil” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Manisa’da kadınlar sorunlara karşı çözüm yollarını konuştu

SONRAKİ HABER

Fabrikalar satıldı, işsizlik tavan yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...