27 Şubat 2020 19:49

Türk ve Rus heyetlerin İdlib görüşmesi sona erdi

İdlib'deki duruma ilişkin Türk ve Rus heyetlerinin Ankara'da yaptığı heyetler arası görüşmeler sona erdi.

Fotoğraf: Metin Aktaş/AA

Paylaş

Türk ve Rus heyetlerinin İdlib'deki duruma ilişkin Ankara'da yaptığı heyetler arası görüşmeler sona erdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin başkanlığındaki heyetler, İdlib konusundaki üçüncü tur görüşmelerin ikinci gününde Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi.

Görüşme 3 buçuk saat sürdü.

Türk ve Rus heyetleri, daha önce İdlib konusunda Ankara ve Moskova'da iki tur görüşme yapmıştı. İki ülke heyetleri, dün de Dışişleri Bakanlığında bir araya gelerek İdlib'deki durumu ele almıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar görüşmeler sona ermeden önce İdlib’deki gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. 

"SOÇİ ÇERÇEVESİNDE İLERLEMESİNİ İSTİYORUZ"

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akar, heyetlerin görüşmesi ile ilgili "Hem Ankara'da hem Moskova'da, daha sonra yeniden Ankara'da Ruslarla yaptığımız görüşmeler var. Bugün de görüşmeler, ikinci gününde devam ediyor. Görüşmeler devam ettiğine göre tabii ki umutluyuz. Yani bir çözüm bulunması için... Dolayısıyla bir çözüm bulunması için taraflar gayret gösteriyor. Bizim buradaki tutumumuzun ve durumumuzun çok sağlam olduğuna inanıyoruz. Uluslararası bir belge olan, 2018'de imzalanan Soçi Mutabakatı çerçevesinde görüşmelerin devam etmesinden yanayız. Bunu söylüyor, bunun gereklerinin yerine getirilmesini istiyoruz" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib'de hava sahasının İHA ve SİHA'lara açılması için Rus yetkililerle görüştüklerini söyledi. Akar, “Hava sahasının herhangi bir şekilde askeri operasyon ötesinde ateşkesin devam ettirilebilmesi için çok gerekli olduğunu, ateşkesin ihlal edilip edilmediğinin anlaşılması için İHA, SİHA'ların, Hava Kuvvetlerimizin faaliyet göstermesi konusunda Rus muhataplarımızla görüşüyoruz" dedi.

"ABD SAVUNMA BAKANI ESPER İLE GÖRÜŞECEĞİM"

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile görüşeceğini ifade eden Akar, “İdlib meslesini onunla da konuşacağız” dedi. Akar, TSK’nin ateşkesin sağlanması için elinden geleni yaptığını ileri sürdü. (HABER MERKEZİ)

 

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da gece vapur seferleri başladı

SONRAKİ HABER

ODTÜ'de 8 Mart hazırlığı: Bir araya geldikçe çoğalıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...