26 Şubat 2020 01:11

Halkbank, ABD'de İran yaptırımlarını delmekle suçlandığı davaya katılacak

Halkbank, ABD'de İran yaptırımlarını delmekle suçlandığı davaya katılmayı kabul etti. Bankanın avukatları, ilerleyen süreçte duruşmalarda yer alacak. Bir sonraki duruşma 3 Mart Salı günü yapılacak.

Halkbank logosu

Paylaş

 

Halkbank, İran'a yönelik uygulanan yaptırımları delmekle suçlandığı davaya katılmayı, temyiz başvurusunun reddedilmesinin ardından kabul etti.

Bankanın avukatları, New York Güney Bölge Federal Mahkemesinde yapılan duruşmada, banka adına bundan sonraki süreçte duruşmalarda yer alacaklarını bildirdi.

Davanın hakimi Richard Berman, avukatlardan Halk Bankasının kendilerini duruşmalarda temsil etmek için yetkilendirdiğine ilişkin yazılı dilekçe sunmalarını talep etti.

Bir sonraki duruşma 3 Mart Salı günü yerel saatle 11.00'de yapılacak.

Banka avukatları, "mahkemenin yargı yetkisi olmadığı" gerekçesiyle davanın düşmesi ve reddihakim talebinde bulunmak için "kısıtlı özel temsiliyetle duruşmaya katılım" isteklerini sunmuş ancak federal mahkemece reddedilince temyiz mahkemesine başvurmuştu. Temyiz mahkemesi de talebi reddetmişti.

Halkbank’ın kararının, ABD savcılarının bankaya katılmadığı her duruşma için 1 milyon dolardan başlayan cezalar verilmesini talep etmesinin ardından gelmesi dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Barış Atay’a Çorlu eylemi soruşturması

SONRAKİ HABER

Malatya'da 4.9 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...