20 Şubat 2020 16:16

AKP'li bazı belediyelerin aldığı "UNESCO Uluslararası İdeal Kent Ödülü" sahte çıktı

AKP'li 41 belediyenin aldıklarını açıkladığı "UNESCO Uluslararası İdeal Kent Ödülü"nü UNESCO'nun dağıtmadığı, Balgat'taki bir enstitünün verdiği ortaya çıktı.

Fotoğraf: twitter.com/mustafadundar65

Paylaş

AKP'li bazı belediyelerin aldığını açıkladıkları “UNESCO Uluslararası İdeal Kent Ödülü” sahte çıktı. UNESCO ödülleri “Biz vermedik” dedi. Ödüller Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Kurulu Başkanvekili Şükrü Karatepe’nin de katıldığı törende dağıtıldı. Habere göre, belediyeler, ödülleri veren enstitüyle aynı adreste faaliyet gösteren organizasyon şirketine binlerce lira ödedi.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, AKP’li belediyelerin müjdesini verdiği ödüllerle Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) ilgisinin olmadığı ortaya çıktı.

Tören 16 Ocak tarihinde Paris'te, UNESCO'ya ait olduğu bildirilen bir binada düzenlendi. Törenden sonra bazı belediye başkanları UNESCO’dan ödül aldıklarını açıkladı. Ancak bu ödülleri belediyelere merkezi Ankara'nın Balgat semtinde bulunan Kent Araştırmaları Enstitüsü'nün layık gördüğü öğrenildi. Ödül töreninin ardından AKP'ye yakınlığıyla bilinen çok sayıda gazete ve haber sitesi ile bazı televizyonlarda "UNESCO'dan ödül" başlıklarıyla haberler yapıldı.

BirGün’ün ulaştığı UNESCO Türkiye Ofisi yetkilisi, UNESCO’nun belediyelere bu nitelikte bir ödül vermediğini bildirdi. UNESCO, ödül aldıklarını açıklayan belediyelere bir uyarı yazısı gönderdi. UNESCO, kendisinin vermediği ödüller için belediyelerin ismini kullanmamasını istedi.

ENSTİTÜ İLE ORGANİZASYON ŞİRKETİNİN ADRESİ AYNI

"UNESCO ödülü" denilen ödüllerin Paris'te dağıtıldığı törenin organizasyonunu da Kent Araştırmaları Enstitüsü ile aynı adreste yer alan “Adamor Araştırma ve Danışmanlık Şirketi" yaptı. Ödül töreni için Paris'e giden başkanların şirkete çeşitli tutarlarda para ödediği ortaya çıktı. Şirket yetkilileri BirGün’e yaptığı açıklamada “Paranın organizasyon, katılım, reklam gibi birden fazla iş kalemi için sadece törene katılan başkanlardan alındığını, Paris’e gitmeyenlerden para alınmadığını” belirtti. Şirket yetkilisi, “Organizasyonun uluslararası partnerleri sayesinde UNESCO’nun binasında düzenlendiğini” de söyledi. Ödül alan belediyeler arasında yer alan Osmangazi Belediyesi'nin şirkete 106 bin liralık ödeme yapıldığı öğrenildi.

Adamor Araştırma ve Danışmanlık Şirketi'nin sahibi Yusuf Sunar aynı zamanda ödül törenini düzenleyen Kent Araştırmaları Enstitüsünün düzenleme kurulunda yer alıyor.

DÜNDAR, KARATEPE'YE TEŞEKKÜR ETMİŞTİ

Paris'teki ödül törenine katılan Bursa'nın AKP’li Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, törenden sonra yaptığı açıklamada, “Fetih Müzesi’ne ‘UNESCO Uluslararası İdeal Kent ödülü!’ Avrupa Birliği Yerel ve Bölgesel Yönetimler Birliği Başkan Yardımcısı Barbara Toce’den ödülü hemşerilerimiz adına aldık. Bizi Paris’te yalnız bırakmayan Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karatepe’ye teşekkür ediyorum” dedi.

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise sosyal medya hesabından “UNESCO tarafından ‘Uluslararası İdeal Kent' ödülü alan dünyanın en büyük panoramik müzesi Panorama 1326 Fetih Müzesi'ni ziyaret etmek için harika bir pazar günü. Tebrikler Mustafa Dündar” açıklamasını yaptı.

Osmangazi Belediyesi’ne "Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi", Pursaklar Belediyesi’ne "Ankara Kedisini Koruma, Yaşatma ve Tanıtma Merkezi", Esenler Belediyesi’ne "Nar Projesi", Konya Büyükşehir Belediyesi'ne "Bisiklet Ulaşım Master Planı" ve Erbaa Belediyesi'ne "Yaprak Festivali" gibi projeleri nedeniyle ödül verildi. Düzenlenen törende toplam 41 belediyeye “uluslararası nitelikli olduğu belirtilen” ödül verildi.

ÖDÜL ALMAK İÇİN PARİS’E GİTTİLER

Osmangazi Belediye Meclis Toplantısı’nda ödül törenini gündeme getiren CHP Grup Sözcüsü Sefa Yılmaz, “Belediyemizin internet sitesinde 'UNESCO’dan uluslararası ödül aldık' diyorsunuz. Ödülü UNESCO’dan mı aldınız, UNESCO’da mı aldınız? Ödülü veren enstitü Ankara merkezli bir enstitü. Ödülü alan belediyelerin tamamı Türkiye belediyesi. Hepiniz toplanıp ödülü almak için neden Paris'e gittiniz. Neden gereksiz israf ve masraf yaptınız?” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşçiler geçim derdinde, iktidar istismarı affetme peşinde

SONRAKİ HABER

Berat Albayrak, bilimsel gerçeğe "ezber" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...