20 Şubat 2020 13:05

Aldıklarımızdan çok veriyoruz

Stajın bize katacaklarından çok bizden aldıkları ile birlikte yaşanılan eşitsizliklerin daha da ön plana çıktığı bu dönemde meslek liseliler neler yaşıyor?

Paylaş

D. Berat

Fatih Sultan Mehmet Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi

Avcılar

YKS sınavlarına katılacak üniversite adayı meslek lisesi öğrencisi arkadaşlarım, lisenin son dönemlerinde daha sıkı bir çalışma planı içerisinde üniversiteye hazırlanması gerekirken, okulda temel dersleri, meslek dersi saatlerine göre daha az alıyor. Üstelik aldıklarımızı da verimsiz alıyoruz. Bu da bizi diğer adaylardan bir adım geriye düşürüyor.

 

STAJYERLERİN SIKINTISI BİTMİYOR

Eğitimin bu verimsizliğinden dolayı özel kurumlardan, dershanelerden destek almak isteyen arkadaşlarımın çoğu maddi imkânlardan dolayı alamıyor, alanların aileleri ise ekonomik açıdan daralıyor. Verimsiz bir eğitim sisteminin kurbanı olarak istediği üniversiteyi kazanamayan arkadaşlarımın belki de yıllarca mezuna kalıp sadece diploma sahibi olmak için hayali ve planları dışında bir üniversite okuyacaklarını tahmin edebiliyorum. Tüm olumsuzlukları göz ardı edip stajın bize bir şeyler katmasını umarken, hiçbir stajda hiçbir arkadaşım öğrenci gözüyle görülmüyor, gözlem ve eğitim amacıyla bulundurulmuyor. Arkadaşlarımız düşük ücretli eleman olarak görülüp en gereksiz ve sorumlulukları olmayan işler yaptırılıyor. Buna rağmen sözleşmemizde asgari ücretin üçte biri maaş alacağımız belirtiliyorken bu maaştan vergi ve yemek ücreti adı altında 150 TL civarı bir meblağ kesiliyor. Evet devlet dairesinde öğrenci stajyerden yemek ücreti kesiliyor.

YEMEKHANELERDE STAJYERE YER YOK

Üstelik öğle arasında yemekhanede hastane personelleri tarafından dışlanıyoruz, yemeğe yarım saat geç çıkmamız tembihleniyor. Sebep olarak personellerin yemekhanede bizim yüzümüzden boş yer bulamadıklarını belirtiliyor. Öyle olunca bize kalan yemekhanedeki soğuk yemekleri yarım saat içinde hızlıca yiyip görev yerlerimize dönmemiz gerekiyor. Meslek lisesi öğrencilerinin 2019’da belirtilen istatistiklere göre Türkiye ekonomisine katkısı 392 milyon TL ve buna rağmen böyle koşullar altında staj görüyoruz. Öğrencilere kamu dairelerinin daha fazla önem vermesi gerekiyorken, özel sektörde staj yapan arkadaşlarımız, hastane gibi devlet dairelerindeki stajyerlerin iki katı maaş alıp, daha samimi daha sıcak ve rahat olabildikleri, mobbing görmedikleri bir ortamda staj yapıyorlar. Yalnızca özel sektördeki stajyerlerin değil her stajyerin rahat bir ortamda çalışma ve karşılığında uygun ücreti alma hakkı var, buna engel olanlar ise altını çizdiğim şahıslar, bizim maaşımızı düşük veren ve mobbing uygulayan yetkililerdir.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Uğur Motorlu Araçlar’da çalışan yaklaşık 100 işçi işten çıkarıldı

SONRAKİ HABER

İstihdam endeksi dördüncü çeyrekte yıllık 0,3 düştü, inşaattaki düşüş yüzde 19,1 oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...