18 Şubat 2020 18:18

Gülistan Doku için yapılan eylemler suçlama konusu yapıldı

Dersim’de gözaltına alınan üniversite öğrencileri, Gülistan Doku için yapılan etkinliklerin suçlama konusu yapıldığını söyledi.

ARŞİV | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Dersim’deki ev baskınlarında gözaltına alındıktan 4 gün sonra serbest bırakılan üniversite öğrencileri, kendilerine ajanlık dayatmasında bulunulduğunu iddia etti, kayıp olan Gülistan Doku için yapılan etkinliklerin suçlama konusu yapıldığını aktardı. 

14 Şubat'ta yapılan ev baskınlarında "terör örgütü üyesi olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak" iddialarıyla gözaltına alınan 7 üniversite öğrencisi dün serbest bırakıldı. Öğrenciler, kendilerine ajanlık dayatmasında bulunulduğunu iddia etti ve kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku için yapılan eylemler, 1 Mayıs etkinliği, Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı yapılan etkinliklerin suçlama konusu yapıldığını aktardı.

"EMNİYETTEKİ KİMİ KİŞİLER ÖZEL SOHBET ETMEK İSTEDİ"

Tutuldukları İl Emniyet Müdürlüğünde, gözaltılara tepki amacıyla açlık grevine girdiklerini aktaran Şiyar Şevli, bu süreçte kendilerine şeker verilmediğini söyledi. Emniyetteki kimi kişilerin kendileriyle “özel sohbet” etmeye çalıştığını iddia eden Şevli, “Arkadaşlarımızla yasa dışı, avukatsız görüşme yaptılar. Ajanlık teklifi yapıldığını biliyorduk. Dışarıda bilgi edinmek amaçlı yaptıkları bir görüşmeydi. 4 arkadaşımızı bu şekilde çağırdılar” dedi. Gözaltındaki her kişiye kayıp Gülistan Doku'ya ilişkin yapılan etkinliklerin sorulduğunu kaydeden Şevli, “Bu suç olarak gösteriliyordu. 1 Mayıs’ta pankart açma, tecritte karşı açıklamaya katılmak, organize eden grubun içerisinde olduğum söyleniyor. Bunların hepsi yasal açıklamalardı. Hiçbir suç unsuru bulunmamaktadır” dedi.

“EYLEM VE ETKİNLİKLER SUÇ SAYILDI” 

“Mülakat” adı altında kendisiyle görüşme yapıldığını belirten Mustafa Abdaloğulları ise, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Üniversitede hangi bölümü okuyorsun, gelecekte ne yapmayı düşünüyorsun, biz size yardımcı oluruz, biz sizin çevrenizdekileri tanıyoruz, bundan sonraki hayatınızda, sınavlarınızda size yardımcı oluruz, bizimle dışarıda çay iç, görüşelim’ gibi sözler sarf ettiler. Bende buna karşı olduğumu, birilerinin bana yardımcı olmasına gerek duymadığımı söyledim. 1 Mayıs mitingi, Gülistan Doku'yla ilgili yapılan etkinlikler, Akdeniz Üniversitesinde Kürt öğrencilere yapılan saldırıları protesto etmemiz suç unsuru gibi yansıtıldı.” (Dersim/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Pendik Belediyesi kapılarını kadınlara kapattı

SONRAKİ HABER

Öykü Arin'in annesinden Milli Eğitim Bakanlığına kök hücre bağışı çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...