17 Şubat 2020 21:38

Trans kadın Esra Ateş katledildiği yerde anıldı

İstanbul 28. LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, katledilen trans kadın Esra Ateş’i “Buradayız, alışın, gitmiyoruz!” sloganıyla katledildiği yerde andı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İstanbul 28. LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, 28 Ağustos 2018’de Olcay Saka isimli erkek tarafından katledilen trans kadın Esra Ateş için katledildiği Taksim Beyoğlu’nda bulunan Sahra Bar önünde anma etkinliği düzenledi. Ateş’in fotoğraflarının ve “Buradayız, alışın gitmiyoruz!” pankartı ve  dövizlerinin taşındığı açıklamada sık sık,"Nefrete inat yaşasın hayat", "Trans kadınlar kadındır" sloganları atıldı. 

Açıklamayı komite üyesi İris Mozalar okudu.

"MAHKEME TAKDİR İNDİRİMİ İLE MÜEBBET HAPSİ İNDİRDİ"

Esra Ateş’in karakolun bulunduğu sokakta katledildiğine dikkat çeken Mozalar, mahkemenin failinin geleceğini olumsuz etkileyeceğini ileri sürerek takdir indirimi ile verilen müebbet hapis cezasının 25 yıla indirildiğini ifade etti. Mozalar, “Bundan 2 yıl önce, 28 Ağustos 2018'de, seks işçisi trans kadın Esra Ateş, tam burada, Beyoğlu’nun göbeğinde, başında karakol bulunan sokakta, yaşadığı evin önünde Olcay Saka tarafından  katledildi. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4. duruşması görülen davada mahkeme Olcay Saka’nın savunmasında ileri sürdüğü meşru müdafaa ve haksız tahrik koşullarının oluşmadığını hükmetti. Mahkeme Saka’ya kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası verdi. Cezanın fail Olcay Saka’nın  geleceğini olumsuz etkileyeceğini göz önüne alan mahkeme takdir indirimi ile müebbet hapsi 25 yıla çevirdi. Öldürülen arkadaşımız Esra Ateş’in telefonunu da çalan katil Olcay Saka'ya, hırsızlık suçundan 4 yıl 2 ay daha hapis cezası verildi” diye konuştu.

"BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR YARGI HERKES İÇİN HAYATİ"

Ateş davasında verilen kararın ve cezanın emsal ve ibret teşkil etmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Mozalar, bağımsız ve özgür yargının herkes için hayati olduğunu kaydetti. “Daha kaç tane arkadaşımızın hakkımız olan adalete eşit bir şekilde ulaşmak için, toplumun her alanında istediğimiz var olma biçimlerimizle yer alabilmek için nefret suçuna maruz bırakılması gerekiyor?” diye soran Mozalar, devleti sorumluluk almaya çağırdı. Mozalar devamla şunları belirtti: “Devletin nefret cinayetlerine karşı sessiz kalan, cezai indirime giden, açılan davalara kapalılık kararı veren, onur yürüyüşlerini ve diğer LGBTİ+ etkinliklerini yasaklayan, varoluş biçimlerimize karşı “onursuz ibneler”, “sapkınlar” ve “lut kavminin torunları” gibi aşağılamaları, ayrımcı ifadeleri ve nefret söylemlerini ifade özgürlüğü olarak kabul eden; ikiyüzlü, inkarcı, yasakçı tutumunu kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Bu tutumu medya, kolluk güçleri, toplum ve yargı aracılığıyla egemenliğini elinde bulundurduğu her alanda sürdüren, sürdürülmesine göz yuman devletten bu ülkenin anayasayla hakları garanti altına alınmış eşit yurttaşları olarak talebimiz kadınlara, LGBTİ+’lara ve seks işçilerine yönelik bu ve benzeri tutum, söylem ve eylemlerden vazgeçmesi ve faillere karşı caydırıcı yaptırımlarda bulunmasıdır. Katillere ceza indirimi veren bir hukuk düzeni değil,  kadınlara, seks işçilerine ve LGBTİ+'lara yönelik baskı ve ayrımcılıkları engelleyen bir hukuk düzeni gerekmektedir.”

"HESAP SORACAĞIZ"

Mozalar son olarak, “Biz kadınlar, LGBTİ+'lar ve seks işçileri; toplum tarafından dışına itilmemiz istenen her alanın içinde var olacağız. Devlete, yargıya ve topluma bir kere daha hatırlatmak isteriz ki kadınlar, LGBTİ+'lar ve seks işçileri toplumun kendisidir. Kimliğimizden, yaptığımız işten dolayı öldürülmekten; toplum tarafından ötekileştirilmekten ve devlet tarafından görmezden gelinmekten her zaman hesap soracağız! Öldürülen ve intihara sürüklenen tüm trans kadınları mücadelemizde yaşatacağız! Kadınız, seks işçisiyiz, buradayız, alışın, gitmiyoruz!” diye konuştu.

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu. (İstanbul/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Boykota katılan İTÜ öğrencilerine verilen uzaklaştırma cezaları mahkemeden dönüyor

SONRAKİ HABER

Pakistan'da protesto sırasında patlama: 7 ölü, 21 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...