17 Şubat 2020 10:18

Tazminatlarını isteyen Somalı maden işçilerinden eylem: Tek kuruşumuzu bırakmayacağız

Manisa Soma 301 işçinin öldüğü maden faciasından sonra işten atılan ve tazminatları ödenmeyen madenciler, Bağımsız Maden-İş'in çağrısıyla yürüyüş düzenledi.

Fotoğraf: Bağımsız Maden-İş

Manisa Soma'da 301 işçinin öldüğü maden faciasının ardından işten atılan ve tazminatları ödenmeyen madenciler, haklarını almak için mücadeleyi sürdürüyor. Bağımsız Maden-İş Sendikasının çağrısıyla bir araya gelen işçiler Hükümet Meydanında toplanarak Türkiye Kömür İşletmeleri binasının önüne yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasında “Bir kez daha duymayan kulaklara duyuruyoruz, görmeyen gözlere  göstermeye çalışıyoruz, hep birlikte tüm maden işçisi kardeşlerimizi sokakta, ayakta, tetikte olmaya çağırıyoruz” denildi.

Bağımsız Maden-İş Yönetim Kurulu, Soma Kömürleri A.Ş. ve sarı sendika ortaklığı ile haklarının gasbedilmeye çalışıldığını, şu ana kadar verilen mücadele ile en azından Eynezle ilgili tazminatların bir kısmını aldıklarını belirtti. Diğer madenlerdeki işçilerin de tüm haklarını alabilmek için daha fazla mücadele edilmesi gerektiği vurgulanarak şu ifadeler kullanıldı:

"14 Şubat 2020 tarihinde Cuma günü  Ankara’da  Enerji Bakanlığı Hukuk İşleri genel müdürü, TKİ hukuk işleri avukatları arasında gerçekleştirdiğimiz  toplantıda tazminat ödemelerinde yaşanan sorunlar aktarılmış aşağıda belirttiğimiz konularda görüş alışverişinde bulunulmuş bazı konularda yaşanan sorunlar giderilmiş bazı sorunlarla ilgili ortak çözümler üretilememiştir. Bu çerçevede;

  • Geventepe Ocağı kapandığında kesintisiz olarak Eynez Ocağında işlerine devam eden ve Eynez Ocağında çıkışları verilen işçilerin sadece Eynez’deki değil tüm çalışması üzerinden tazminat ödenmesi yapılmasında ısrar etmemize karşın bu sorun çözülememiş, sadece Eynez ocağında çalışma döneminin ödemesi yapılacağı ifade edilmiştir. Bu konu üzerinde çalışmalar devam edecektir.
  • Maden  işçilerinin bazılarına yapılan ödemelerin eksik yapıldığı, eksik faiz işletildiğine ilişkin şikayetler konusunda uygulanacak faiz türü vs. konusunda mutabık kalınmıştır. Eksik veya yanlış ödeme yapıldığının tesbit edilmesi  halinde varsa sorunların düzeltilebileceği kararlaştırılmıştır.
  • Katliamdan önce askere gidiş veya benzer bir sebeple işten çıkan ve sadece Eynez’de çalışmış işçilerin başvurması halinde ödemelerinin yapılabileceği belirtilmiştir.
  • Ödeme yapılması için sadece TKİ’ye karşı açılmış olan dava varsa davadan feragat edilmeli, Soma Kömürleri’ne karşı açılmış davalardan hiçbir şekilde feragat istenmeyecektir.
  • Atabacası, Işıklar ve Uyar Madencilik mağdurları için TBMM’de yasal düzenleme yapılması konusunda mecliste grubu bulunan tüm partilerle görüşmeler yapılmış ve tüm partilerden söz alınmıştır. Bu sürecin takipçisiyiz ve asla çözüm üretilmeden mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi bir kere daha belirtiyoruz. Bu konu ile ilgi somut gelişmeler olduğunda sendikamız tarafından bilgilendirme yapılacaktır.
  • TKİ tarafından imzalatılan ibranamelerin bir sureti kesin olarak arkadaşlarımıza verilecektir ve eğer bir eksiklik ve yanlışlık var ise bu durum düzeltilecektir.
  • Değerli madenciler, biz biliyoruz ki mücadele etmek, sokağa çıkmak, hakkımızı hukukumuzu ısrar ve inatla talep etmek  gerçek çözüm yoludur. Bir kez daha duymayan kulaklara  duyuruyoruz görmeyen gözlere  göstermeye çalışıyoruz, hep birlikte tüm maden işçisi kardeşlerimizi sokakta, ayakta, tetikte olmaya çağırıyoruz.

Maden işçisinin tek kuruşunu patronların cebinde bırakmayacağız!"

 (HABER MERKEZİ)

Reklam