16 Şubat 2020 21:19

HDP'li Tülay Hatimoğulları: Suriye halkları, geleceklerine kendileri karar vermeli

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, hem Suriye’de hem de bölge genelinde çözümün ancak demokratik, barışçıl yollarla sağlanabileceğini söyledi.

Tülay Hatimoğulları | Fotoğraf: MA

Paylaş

Suriye halklarının geleceklerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini belirten HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, hem Suriye’de hem de bölge genelinde çözümün ancak demokratik, barışçıl yollarla sağlanabileceğini ifade etti.

Hatimoğlulları, Suriye ordusunun Rusya’nın desteğiyle Heyet Tahrir el Şam’ın (HTŞ) kontrolündeki İdlib’e yönelik başlattığı operasyona dair Mezopotamya Ajansına değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Suriye politikasının kaotiktir ve başarısızlığa mahkum olduğunu belirten Hatimoğlulları, “Antakya’da ‘operasyon odaları’ kurdu. Urfa ve Antep bu çetelerin adeta üssü haline getirildi. Eğit-donat projesine ev sahipliği yaptı. Suriye hükümetine ve vatanlarını savunan Rojava Kürtlerine karşı savaşacak güçler ihraç etti” dedi.

Suriye’deki savaşın barışçıl yollarla sonlandırılamamasının tüm Ortadoğu’yu etkileyeceğini vurgulayan Hatimoğuları, “Bu toprakların kadim sorunlarından olan Kürt meselesi, barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmeden, bölgede yaşayan tüm halklar Arap, Kürt, Türkmen, Ermeni ve Süryaniler kendi kaderlerini tayin etme hakkına sahip olana dek özgürlük ve demokrasiden bahsetmek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Suriye halklarının geleceklerine kendilerinin karar vermesi gerektiğinin altını çizen Hatimoğulları, “Suriye’de iç savaşı sona erdirecek ve Suriye’deki tüm tarafları kapsayacak demokratik bir diyalog ve müzakere süreci en acil ihtiyaçtır. Bunun için Türkiye, Suriye topraklarına müdahale/ilhak sevdasından vazgeçmeli. IŞİD’e karşı güçlü bir mücadele veren Kürt halkının statüsü Türkiye’de ve Rojava’da kabul edilmeli. Suriye’de yeni yazılacak olan Anayasa’da bu statünün tanınması konusunda Türkiye, Kürt halkıyla dayanışarak bunun arkasında durmayı başarabilmelidir. Ama bunu AKP-MHP iktidarından beklemiyoruz artık. Türkiye’de iktidar değişmeli. Bu sadece Türkiye’deki ezilen ve sömürülenlerin değil, Ortadoğu ve Kuzey Afrika halkları için de önemlidir. İktidar bölgeye sadece savaş ve şiddet taşıdı. Barış ve kardeşlik taşıyacak yönetimlere ihtiyaç var” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Burdur Belediye Başkanı: Burdur Gölü'nün kuruyup gittiğine seyirci kalmayalım

SONRAKİ HABER

Van'da sınır bölgesinde 4.6 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...