15 Şubat 2020 10:51

Van Barosu çığ felaketine ilişkin açılan davalara müdahil olacak

Van Barosu, 41 kişinin ölümüne, 84 kişinin yaralanmasına neden olan çığ felaketinde yaşanan ihmallere ilişkin yurttaşların idare hakkında açacağı tüm davalara müdahillik talebinde bulunacak.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Van-Bahçesaray yolunda yaşanan 41 kişinin ölümüne, 84 kişinin yaralanmasına neden olan çığ felaketi ile ilgili ihmaller halen gündemdeki yerini korurken, çığda yaşamını yitirenlerin aileleri ise bu ihmallerle ilgili dava açmaya hazırlanıyor. Yurttaşların kusurlu idare hakkında yapacağı suç duyurusu ve davaların tümüne Van Barosu müdahillik talebinde bulunacak.

“MÜDAHİLLİK TALEBİNDE BULUNACAĞIZ”

Van Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Kadir Kutevi, büyük ihmallerin yaşanması sonucu 41 insanın hayatını kaybettiğini söyleyerek yaşanan ihmaller nedeniyle yurttaşların sorumlu idare hakkında dava açmaları gerektiğini söyledi. Sorumlu idarenin bu konuda tam kusurlu olduğunu belirten Kutevi, "Baro olarak çığ felaketinde yaşamını yitiren ve idare hakkında yurttaşların açacakları davalara müdahil olma talebinde bulunarak, yurttaşlara elimizden gelen yardımı sunacağız. Yine bu ihmallerin araştırılması ve tüm suçluların ortaya çıkarılması için baro olarak takipçi olacağız" dedi.

“İDARE BURADA TAM KUSURLUDUR”

Kutevi, "Van Barosu olarak hem Çatak Cumhuriyet Savcılığı, hem aileler hem de yaralı kurtulan yurttaşlarla görüşüp buna ilişkin bir rapor hazırladık. Bu raporda da belirttiğimiz gibi; özellikle birinci çığdan sonra alınması gereken önlemlerin hiçbiri alınmadı. Hem yeterli ekiplerin orada bulundurulmaması, hem ikinci bir çığ olabilme ihtimaline karşı önlem alınmaması, profesyonel ekiplerle yapılması gereken çalışmalara halkın da dahil olması ve bunu önlemeye dönük bir politikanın belirlenmemesi tabloyu çok daha acı bir hale getirdi. Yine alana ağır iş makinelerinin götürülmesi, o sırada ağır iş makineleri ile yolların temizlenmesi, çığ olabilme ihtimaline karşı alanda bilimsel ölçümlerin yapılmaması gibi ihmaller de ortaya çıktı. Bu yolda sürekli çığ olmasına rağmen yıllardır önlem alınmaması idareyi burada tam kusurlu hale getirmiştir" diye konuştu.

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

“Geçmiş yıllarda en ilkel haliyle Yol, Su ve Elektrik (YSE) tarafından çığ olabilecek bölgelerde top atışı yapılarak çığın düşmesi sağlanır ve ondan sonra yol çalışmaları yapılırdı. Yani idare en ilkel çalışmayı bile yerine getirmemiştir” diyen Kutevi, takipçisi olacaklarını söyledi. (Van/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

“PKK'lı terörist HDP milletvekilinin evinden çıktı” iddiasına fotoğraflı yanıt

SONRAKİ HABER

TÜİK araştırması: Mutlu olanların oranı yüzde 52.4'e geriledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...