12 Şubat 2020 19:19

Ferhat Tunç hakkında verilen hapis cezası onandı

Sanatçı Ferhat Tunç hakkında sosyal medya hesapları üzerinden "terör örgütü propagandası" yaptığı iddiasıyla verilen hapis cezası onandı.

Ferhat Tunç 

Paylaş

Sanatçı Ferhat Tunç hakkında "terör örgütü propagandası" yaptığı iddiasıyla verilen 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezası onandı.

Sosyal medya hesapları üzerinden "terör örgütü propagandası" yaptığı iddiasıyla hakkında hapis cezası kararını istinaf mahkemesine taşıyan Tunç'un talebi reddedildi. İstanbul Bölge Adliyesi, Tunç hakkında verilen hapis kararını onadı.

"İKTİDARIN MUHALİF AVCILARI VAR"

Kararı değerlendiren Tunç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Şiiri, müziği yasaklayan bir ülkeden sanatçıları ötekileştirmeyen yepyeni bir Türkiye'ye kavuştuk" sözlerini hatırlatarak şunları söyledi:

"Bu, Erdoğan'ın dünkü sözleri. Bugünse İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, hakkımda 'örgüt propagandası' iddiasıyla verilen 2 yıllık hapis cezasını onadı. Şaşırmadım. Halihazırda iktidarın muhalif düşünceye, sanata ve sanatçıya düşmanlığını kollayan bir yargı sistemi olduğunun farkındayız. Hakim, savcı yok; iktidarın muhalif avcıları var. Kırk senedir neden sanat yaptığımın, nasıl yaptığımın farkındayım ve hiçbir karar bu kararlılığımı durduramaz. Böyle kararlar bireysel değil. Hepimizin hakkı, hukuku için daha çok mücadele etmeliyiz. Sadece bu ülkenin bunu hak etmediği için üzgünüm."

(İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

"İntiharlardaki artış araştırılsın" önergesi AKP'li vekillerin oylarıyla reddedildi

SONRAKİ HABER

Urfa’da 30 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...