12 Şubat 2020 12:29
Son Güncellenme Tarihi: 12 Şubat 2020 13:52

Erdoğan ve Putin telefonda İdlib meselesini görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki gelişmeleri telefonda görüştü.

Fotoğraf: Kayhan Özer/Cumhurbaşkanlığı/DHA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, İdlib’deki gelişmeleri görüştü. Putin ve Erdoğan'ın gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Suriye’nin ele alındığı bildirildi.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan ve Putin’in müzakerelere devam ettiği belirtilerek, özellikle İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki durumun ele alındığı kaydedildi.

Açıklamada, “Görüşmede 17 Eylül 2018’deki Soçi muhtırası dahil Rus-Türk anlaşmalarının tam olarak uygulanmasının önemi vurgulandı. Bu amaçlar için ilgili kurumların aracılığıyla ilave temasların yapılması kararlaştırıldı” denildi. 

ÇAVUŞOĞLU: BİR HEYET RUSYA’YA GİDECEK

Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakan Vekili Gent Cakaj ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Türkiye'den bir heyetin Rusya'ya giderek İdlib konusunda görüşmeler yapacağını söyledi.

Rusya’yı kastederek, “Rejim garantörleri somut adım atmadılar” diyen Çavuşoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı önümüzdeki süreçte atabileceğimiz adımları havadan karadan açıkladı. Bu konuda kararlıyız. Şehitlerin kanını yerde bırakmadık. İdlib'deki ateşkesin tesis edilmesi ve Münbiç anlaşmasına uyulması konusunda da atılacak adımları Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımız bugün Putin'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya ile de birlikte çalışmaya devam ederek ateşkesin kalıcılığını sağlamaya çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde Türkiye'den bir heyet Rusya'ya gidecek” diye konuştu.

RUSYA: MOSKOVA VE ŞAM, SURİYE'DE SİVİLLERİ VURMUYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bugünkü AKP grup toplantısında "İdlib’de, rejim ve Ruslar ile yine rejimle birlikte hareket eden güçlerin çoğu saldırılarının, teröristleri değil, doğrudan sivil halkı hedef aldığı gerçeğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum" ifadelerini Sputnik'e değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Yeni Tehlike ve Tehditler Dairesi Direktörü Vladimir Tarabrin ise Moskova ve Şam'ın Suriye'de sivilleri hedef almadığını, saldırıların terörist oluşumlara yönelik olduğunu söyledi.

Tarabrin, "Rusya'nın ve Suriye ordusunun sivil halka yönelik atımlar yapmadığını birçok kez kesin bir dille ifade ettik. Tüm atımlar, yalnızca terörist oluşumlara, ellerinde silahlarla meşru hükümete karşı savaşanlara yönelik olarak yapılıyor" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

An “awareness” question: What business does Turkey have in Syria?

SONRAKİ HABER

Bahar taleplerini haykıran kadınlarla gelecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...