27 Ocak 2020 10:12

İletişim Başkanı Altun'dan basın kartı açıklaması: "Yanlış bilinen doğrular"

Fahrettin Altun, "Basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda yeni kartlarını alanlar var" dedi ancak Evrensel'de kartı yenilenen tek gazeteci yok.

Fahrettin Altun fotoğrafı: DHA | Basın kartı fotoğrafı: Evrensel

Paylaş

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, basın kartları ile ilgili açıklama yaptı. Altun'un açıklamasında bazı medya kurumlarında çalışanların basın kartlarının iptal edildiği iddiasının gerçek dışı olduğu ifade edildi. Geçtiğimiz hafta tüm Evrensel çalışanlarının ve Evrensel dışında da çok sayıda gazetecinin kartları iptal edilmişti.

Altun, sosyal medya hesabında da paylaştığı yazılı açıklamasında basın kartı başvurularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fahrettin Altun, İletişim Başkanlığınca basın kartına yönelik tüm işlemlerin Basın Kartı Yönetmeliği çerçevesinde yürütüldüğünü belirtti.

İlk basın kartı veya sürekli basın kartı başvurularının yanı sıra, genel kart değişimi, kayıp, yıpranma, kurum değişikliği ya da mesleğe geri dönme gibi nedenlerle de yeni basın kartı başvurusu yapıldığını anımsatan Altun, İletişim Başkanlığı Basın Kartı Başvuru Sistemi'nin açık olduğuna ve güncel olarak başvuruların alındığını belirtti.

13 BİN 372 KART YENİLENMİŞ, 894'Ü BEKLEMEDE

Altun, başvuruların ardından değerlendirme sürecinin, basın kartının itibarını ve saygınlığını koruyacak şekilde titizlikle yürütüldüğünü belirtti.

Bu kapsamda, başvuru sahibinin Basın Kartı Yönetmeliğinde belirtilen "basın kartı verilecek kişilerde aranan şartları" taşıyıp taşımadığını tespit etmek üzere derinlemesine araştırmalar yapıldığını anımsatan Altun, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"İletişim Başkanlığı kurulduğundan itibaren değerlendirme süreci tamamlanan 13 bin 372 medya mensubuna yeni basın kartları teslim edilmiştir. Bu sayının içinde ulusal ve yerel ölçekli bütün medya kurumlarından çok farklı unvanlarda medya emekçileri yer almaktadır. Şu anda değerlendirme süreci devam eden başvuru sayısı 894'tür. Bu süreçte, teknik kriterlerin yanı sıra başvuru sahibinin gerçekten mesleki faaliyet icra edip etmediği, herhangi bir terör örgütüyle bağlantılı olup olmadığı, mahkumiyet kararı ya da meslek onurunu zedeleyici tutumları gibi çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Mevcut durumda değerlendirme süreci devam eden kartlarla ilgili herhangi bir iptal durumu söz konusu değildir."

ALTUN: "BASIN KARTI VERİLMEDİĞİNİ İDDİA EDEN KURUMLARDA YENİ KARTLARINI ALANLAR VAR"

Basın kartına yönelik henüz neticelenmemiş yenileme başvurularının hala aktif olduğunu vurgulayan Altun, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla özellikle bazı medya kurumlarında çalışanların kartlarının iptal edildiği iddiası kesinlikle gerçek dışıdır. Her kurumda yeni basın kartını alanlar olduğu gibi, değerlendirmesi devam edenler de bulunabilmektedir. Kendilerine basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda da yeni basın kartlarını alanların bulunması bile bu art niyetli girişimi boşa çıkarmaktadır. Değerlendirmesi devam eden başvurulara ilişkin süreç tamamlandığında başvuru sahiplerine gerekli bildirimler yapılacaktır."

EVRENSEL'DE KARTI YENİLENEN TEK GAZETECİ BİLE YOK

Altun açıklamasında, "Kendilerine basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda da yeni basın kartlarını alanlar var" dedi ancak Evrensel bünyesinde çalışıp da başvusunu Evrensel gazetesinden yapan tek bir gazetecinin bile basın kartı yenilenmedi.

Altun "Kartların iptal edildiği iddiası kesinlikle gerçek dışıdır" dese de geçtiğimiz hafta İletişim Başkanlığının basın kartı sorgulama ekranında çok sayıda gazetecinin basın kartının iptal edildiği görülmüştü. Dün ise (26 Ocak Pazar) iptal edilen kartların yeniden kullanıma açıldığı ortaya çıktı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İran'da yolcu uçağı iniş sırasında pistten çıktı

SONRAKİ HABER

Germencik JES tehdidi altında: Tarım arazilerine kurulan santraller ölüm saçıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa