24 Ocak 2020 17:28

Akademisyen Tuna Altınel beraat etti

Akademisyen Tuna Altınel, yargılandığı davadan beraat etti. Altınel, Fransa'da gerçekleşen bir konferans gerekçe gösterilerek "terör örgütü üyeliği" iddiasıyla yargılanıyordu.

Fotoğraf: C. Saffet Yılmaz/Evrensel

Paylaş

Fransa'da bulunan Lyon-1 Üniversitesi Öğretim Üyesi ve barış bildirisi imzacılarından Akademisyen Tuna Altınel hakkında Fransa’da gerçekleşen bir konferans gerekçe gösterilerek "terör örgütü üyeliği" iddiasıyla açılan davanın üçüncü duruşması görüldü. Tuna Altınel, hakkındaki suçlamalardan beraat etti.

Tuna Altınel, 21 Şubat 2019 tarihinde gerçekleşen, "Cizre: Bir katliam hikayesi" konferansı sebebiyle yargılanıyordu. Altınel, 11 Mayıs’ta pasaportundaki tahdidi kaldırmak için gittiği Balıkesir’de gözaltına alınmış 81 gün süren tutukluluğun ardından 30 Temmuz’da görülen ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti. İkinci duruşmada savcı, Altınel’in cezalandırılmasını istemişti.

"BU ÇIĞLIKLAR BİR SİNEMA FİLMİ DEĞİL"

Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada son savunması için söz alan Altınel, suçlamaya konu olan etkinlikteki 15 saniyelik ses kaydını mahkemeye dinletti. Altınel daha sonra şu ifadeleri kullandı:

"Bu çığlıklar bir sinema filmi değil. Cizre’nin bodrumlarından geliyor. Onlar terörist dendi. Nasıl oluyor da böyle bir şiddete başvuruluyor? Oraya gidip tanıklıkları dinlemek istedim. Cizre’ye gittim. Sorguladım, öğrendim, hissettim. Gözaltına alındığımda ülkemi aşağılamakla suçlandım. Ertesi gün tutuklandım. Seyahat etme özgürlüğüm hâlâ gasp ediliyor. Benim terör örgütü propagandası ile suçlanmam, yurt dışındaki derneğin düzenlediği geceye ilişkin yayınladığı Türkçe çağrı metnini paylaşmamdandır. Propaganda ile bir ilgisi yoktur bu çağrının. Barış akademisyenleri davasında beraat ettim. Bu çelişkinin giderilmesini istiyorum. İçinde bulunduğumuz durum düşünce ve ifade özgürlüğüne ağır bir darbedir. Bu davada vereceğiniz karar düşünce ve ifade özgürlüğü bakımından çok önemlidir. Beraat verilmelidir"

Avukat Meriç Eyüboğlu da mütalaaya göre Altınel’in çağrı metnini paylaştığı için suçlandığını belirtti. Eyüboğlu, şunları söyledi:

"TSK operasyonları 2015’in ikinci yarısından Mart 2016’ya kadar sürmüştür. Söz konusu toplantı ise 21 Şubat 2019 tarihli. Herhangi bir suç unsuru yoktur. Verilecek karar beraat olmalıdır. Tuna Altınel orada sadece çeviri yapmıştır. Derneğin yaptığı çağrıyı paylaşmıştır. İfade özgürlüğü çerçevesinde bakılmalıdır. Müvekkilin yer aldığı dernek gecesinden çok daha önce bölgedeki hak ihlallerine dair uluslararası hak örgütlerinin yayınladığı raporlar vardır. O dönem bölgedeki hak ihlallerine ilişkin ‘Bu suça ortak olmayacağız’ metni hakkında AYM ifade özgürlüğü kararı vermiştir"

BERAAT KARARI VERİLDİ

Avukat Eyüboğlu, suçun unsurlarının oluşmadığını söyleyerek Altınel’in beraatini istedi. Avukat Gizem Demir de Avrupa’daki birçok üniversite ve matematik derneği tarafından gönderilen mektupları mahkemeye sunarak Tuna Altınel’in beraatini talep etti. Mahkeme Altınel’in beraatine karar verdi.

Beraat kararı sonrası Balıkesir Adliyesi önünde açıklama yapan Tuna Altınel, olması gereken kararı aldıklarına değinerek mahkeme süresince kendisine destek veren kuruluşlara ve demokrasi güçlerine teşekkür etti.

Duruşma öncesi de Balıkesir adliyesi önünde Tuna Altınel’e destek amacı ile duruşmayı izlemeye gelenler adına bir açıklama yapılmıştı. Balıkesir Demokrasi Plarformu Dönem sözcüsü ve Eğitim Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, Tuna Altınel'in barış ve demokrasi isteyerek “Çocuklar ölmesin”dediği için yargılandığını ifade etti. (Balıkesir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meksika sınırında polis, mültecilerin geçişine izin vermiyor

SONRAKİ HABER

CHP, UKOME'lerin yapısını hükümet lehine değiştiren yönetmeliği Danıştay'a taşıyacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...