14 Ocak 2020 15:29

60 dakikalık absürt komedi dizisi: Tutunamayanlar

TRT 1’de yayımlanan 60 dakikalık "Tutunamayanlar" absürt komedi dünyasına dahil oldu. Göndermeleriyle güldüren dizi, salı günleri ekranlara geliyor.

Tutunamayanlar dizi afişi.

Paylaş

Gözde TÜZER
İstanbul

TRT 1’in yeni absürt komedisi 60 dakikalık “Tutunamayanlar” başladı. İlk bölümünde izleyicilerden tam not alan ve ancak “Leyla ile Mecnun” dizisine çokça benzetilen Tutunamayanlar, absürt dünyaya dahil oldu. Dizi salı günleri saat 20.00’de TRT 1 ekranlarında yayımlanıyor.

İstanbul Medya Akademisi ve Neden Film imzalı dizinin yapımcılığını Ahmet Tarık Güven, yönetmenliğini ise Osman Nail Doğan üstlenirken, senaryosunu Mustafa Karataş ve Osman Nail Doğan kaleme alıyor.

Dizinin oyuncuları da bir hayli tanıdık. Başrolde iş arayan Tarık’ı Doğu Demirkol canlandırıyor. Demirkol’u sosyal medya üzerinden yaptığı çeşitli çalışmalar, “Yetenek Sizsiniz” yarışması ve BKM’de Açık Mikrofon gösterilerden tanıyoruz aslında. Ancak asıl çıkışını 2018 yılında Ali Atay’ın yönettiği Ölümlü Dünya ve Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Ahlat Ağacı filmleriyle yapmıştı Demirkol.

Tarık’ın aşık olduğu İrem’i canlandıran Ece Çeşmioğlu’nu da Çocuklar Duymasın dizisinden biliyoruz.  Çeşmioğlu da ilk çıkışını İki Aile dizisindeki Ceren rolüyle yapmıştı.

Ve İlham Perisi… 1975’ten beri oyunculuk yapan Zafer Algöz canlandırıyor İlham Perisi’ni…

GÖNDERMELER GÜLDÜRDÜ

Ana karakter Tarık’ın ekmek almaya anne terliğiyle gitmesi, ilham perisinin İç Anadolu’nun bağrından kopup gelip, kendine zorla nohut pilav ısmarlatması ve sürekli çekirdek çitlemesi izleyicileri güldürdü.

Tarık’ın gittiği iş görüşmelerinde patronlarla yaşadığı diyaloglar, patronların işçilere uyguladığı tavırları gösteriyordu.

Dizi ilk bölümde göndermeleriyle de konuşuldu. Sürekli şiir yazan Lütfi’ye şiiri bıraktırmak için “Edebiyat karın doyurmaz, sadece çay içirir. Gel seni bizim Edgar’a götürüyüm de gör.” diyerek onu zamanda geriye götürmesi ve Edgar Allan Poe ile tanıştırması, sanatçıların yaşarken nasıl zorluklar çektiğini göstermesi açısından önemliydi.

Tarık’ın, ablasının patronu ise tam bir popüler kültür eleştiri. Eski bir ünlü ve magazin figürü olan Belgin mahallede büyük bir malikanede kardeşi Yağız ve oğlu Barkın’la yaşıyor. Oğlu Barkın’ın bakıcılığını Tarık’ın ablası Ayşe yapıyor. Belgin’in tek tutkusu yeniden gündeme gelmek ve bu sebeple kendini gündeme getireceğini inandığı girişimler yapıyor sıkça. İlk bölümde küresel ısınmaya üzerindeki kürkle gönderme yaptığını ama linç yiyip gündeme gelemediğini söylüyordu.

Günümüzde sıkça rastladığımız “Apartman Üniversiteleri” de dizide geçiyor. İsmi ise “Cihangir Üniversitesi”… Sahibi kendisini rektör ilan etmiş, bir apartmanı okul yapmış, öğrencilere yurt veremediği için yer yatağı atmış, duş almak için hamama gönderiyor.

Geçtiğimiz aylarda Orhan Pamuk’un poğaçacıyla konuşması dizinin ilk bölümünde kendine yer buldu.

İLHAM PERİSİ VE AŞK

Hikayesi de eğlenceli Tutunamayanların… Hayatı boyunca hiç çalışmamış ve çalışmaya da niyeti olmayan Tarık gittiği bir iş görüşmesinde, çok zenginken babasının işlerinin kötü gitmesi nedeniyle her şeyini kaybeden İrem’e aşık oluyor. Gidecek yeri olmayan İrem, Tarık’ın davetiyle yaşadığı mahalleye geliyor ve mahalledeki kitap kafede çalışmaya başlıyor. İrem’in hayali ise başarılı olmak, kendi işini kurmak ve bir gün tekrar eski günlerine dönebilmek...

İrem’i etkilemenin yolunun iş kurmaktan geçtiğini gören Tarık ise bir gün bağnaz ve vizyonsuz İlham Perisi İlhan’la karşılaşıyor. İlham Perisi’nin verdiği fikirlerle hepsi başarısız olacak olan birbirinden eğlenceli iş girişimlerine atılıyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antep'te iş cinayeti: İnşaattan düşen işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Elazığ Valiliği HDP’li belediyenin yardımını geri çevirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa