13 Ocak 2020 21:02

Medya Radar’ın 4-10 Ocak haftası panoraması: 466 haberde nefret söylemi var

Medya Radar'ın raporuna göre 4-10 Ocak haftasında mültecilere yönelik hak ihlali içeren 466 habere rastlandı. Hak temelli içerik örneğinde ise Evrensel öne çıktı.

Haftalık mülteci hakları odaklı medya izlemesi çalışması Medya Radar’ın 4-10 Ocak haftası panoraması yayımlandı

Haftalık mülteci hakları odaklı medya izlemesi çalışması Medya Radar’ın 4-10 Ocak haftası panoraması yayımlandı. Medya Radar, dijital medyada 'mülteci', 'sığınmacı', 'göçmen', 'Suriyeli' ve 'Afgan' kelimeleri ile yaptıkları taramalar sonucunda mültecilere yönelik hak ihlali içeren 466 habere rastladı. Haber tespiti sırasında mültecilere yönelik nefret söylemi, ayrımcı dil, temellendirilmemiş, doğrulanmamış ve yanlış bilgi, kriminalize eden söylem, çarpıtma, abartma, mağduriyet yineleme ve yanlış görsel kullanımı içeren haberleri derledi.

Geçtiğimiz hafta basında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un artacak mülteci göçünün Avrupa’yı da etkileyeceği şeklindeki sosyal medya paylaşımı, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Krizi İçin İnsani Yardımlar Koordinatör Yardımcısı Mark Cutts’un 300 bin Suriyeli’nin İdlip’i terk ettiği yönündeki açıklaması, Okula Kayıt için Destek Programı’nın açılışında konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ın eğitime dahil olamamış mülteci çocuklarla ilgili açıklaması, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Türkiye’nin mülteci politikaları ile ilgili açıklaması ve geçişlerde yaşanan mülteci ölümleri en fazla yer edindi.

RADAR'A TAKILANLAR

Radar’a takılanlarda bu hafta Milli Gazete 5 Ocak’ta yayınlanan “Akşener’den tedirgin eden 2 milyonluk mülteci açıklaması” haberiyle, egedesonsoz.com’da 6 Ocak’ta Mehmet Karabel’e ait “İlacı bile tedavülden kalktı. Biz uyuz olduk!” başlıklı yazıda, Yeni Çağ gazetesinin 9 Ocak’ta “İçerideki tek Türk biziz” haberi, haber46.com’da 10 Ocak’ta “Kahramanmaraş'ta fuhuş: Suriyeli kadınlar yapıyor!” başlıklı özel haberde, haber365.com’da 10 Ocak tarihinde “Müge Anlı'da Köydeki Erkekleri Dolandıran Suriyeli Kadın Aranıyor” başlıklı haberde, dostbeykoz.com’da 4 Ocak’ta “Ülkemizi yok etmek için toplu saldırılara geçildi” başlıklı yazıda nefret söylemi ve düşmanlaştırıcı ifadelere rastlandı.

EVRENSEL ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Hak temelli içerik örneğinde ise Evrensel öne çıktı. Raporda gazetemiz Evrensel’de 10 Ocak’ta Eda Aktaş imzasıyla yayımlanan “Engelli mülteci mahkeme kararına rağmen geri gönderme merkezinde tutuluyor” başlıklı özel haber için “Veri doğrulamak ve mültecileri yer aldığı haberde özne konumuna taşımak adına alanda çalışan sivil toplum kuruluşları ile görüşmek hak temelli habercilik için önemli bir basamaktır” denildi.

Ayrıca raporda haberimiz için şöyle denildi: “Mültecilerin bulunduğu ülkede yasal güvenceleri olmadan hayatlarını sürdürdüğü bilincinden hareketle, mültecilere ilişkin haber ve röportajlarda güvenlik önemli bir unsurdur. İlgili haberde mültecinin yasal güvencesizliği gözetilerek içerik üzerinde durulmuş ve öznenin güvenliği, yaşanılan durum mültecinin kimliği ve fotoğrafı açık edilmeyecek şekilde aktarılarak sağlanmıştır.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam