13 Ocak 2020 20:18

Hande Buse Şeker cinayeti davasında kapalılık kararı kaldırıldı

İzmir'de polis Volkan H. tarafından öldürülen trans kadın Hande Buse Şeker'in davası 30 Mart’a ertelendi. Davanın kapalılık kararı ise kaldırıldı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İzmir’de geçtiğimiz yıl Ocak ayında polis Volkan H. tarafından öldürülen trans kadın Hande Buse Şeker davasının dördüncü duruşması İzmir Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 30 Mart’a ertelenene davanın kapalılık kararı kaldırıldı.

İzmir’in Konak ilçesinde 9 Ocak 2019'da bir apartman dairesinde çıkan kavgada, polis memuru Volkan H.'nin tabancasından çıkan kurşunlarla katledilen trans kadın Hande Buse Şeker ve yaralanan trans kadınlar Y.A ve A.T.K için "kasten öldürmek" suçundan açılan davanın 5. duruşması İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Yürütülen soruşturma kapsamında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede 9 Ocak 2019 tarihinden bu yana tutuklu bulunan polis V.H.’nin “olası kastla silahla yaralama, kasten öldürme, konutta silahla yağma, kişinin hatırasına hakaret ve nitelikli cinsel saldırı” suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması talep edildi. İddianame, İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 

DAVA ERTELENDİ

Davanın ilk duruşmasında verilen kapalılık kararı nedeniyle duruşma kapalı görülürken tutuklu sanık ve tanıklar hazır edildi. Duruşmada sanık ifade vermezken, olay yerinde bulunan iki tanık ifade verdi. İfadelerin değerlendirilmesi ve eksik ifadelerin tamamlanması için duruşma 30 Mart’a ertelendi. Davadaki kapalılık kararı ise kaldırıldı.

Davanın ilk duruşması 21 Haziran 2019'da İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüştü. İlk duruşmada kapalılık kararı verilen dosyanın, 13 Eylül 2019'da görülen ikinci duruşmasında olay yeri görüntüleri incelenmiş, sanığın savunması ve tanık beyanı alınmıştı. Mahkemenin kapalılık kararı verme gerekçesinin savunma alınması ve olay yeri videolarının izlenmesi ile ortadan kalktığını düşünen avukatlar kapalılık kararının kaldırılması talebinde bulunmuş ancak talep reddedilmişti. 18 Kasım'daki üçüncü duruşmada dava dosyadaki eksik hususların tamamlanması ve görüntülerin bilirkişi tarafından incelenmesine karar verilmişti. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ford işçileri 20 dakika geç iş başı yaptı

SONRAKİ HABER

Elazığ Valiliği HDP’li belediyenin yardımını geri çevirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa