13 Ocak 2020 16:41

Eşini öldüren kadın hakkında savcı "meşru müdafaa" dedi, hakim tahliye etmedi

Kendisine şiddet uygulayan eşini öldürmek zorunda kalan Hülya Halaçkaya’nın davasında savcı “meşru müdafaa” vurgusu yaparak tahliye istedi. Mahkeme tutuklulukta ısrar etti. (Fotoğraf: Temsili)

Fotoğraf: MA

Paylaş

İstanbul Güngören’de 25 Ağustos 2019 tarihinde kendisine şiddet uygulayan eşi Kadir Ören’i öldüren Hülya Halaçkaya’nın 24 yıl hapis istemiyle yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Bakırköy 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu yargılanan Halaçkaya ve avukatları Meriç Eyüpoğlu ile Cansu Demir duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmayı ayrıca Halaçkaya’nın ailesi, maktul yakınları ile çok sayıda kadın örgütü de izledi. 
 
Duruşma, Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından hazırlanan otopsi raporunun okunmasıyla başladı. Raporda, Kadir Ören’in vücudunda iki bıçak darbesinin olduğu ve birinin öldürücü olduğu belirtildi. Duruşmada söz alan avukat Meriç Eyüpoğlu, müvekkilinin kendisini savunma maksadı olduğunu ve bıçağı öldürmek için kullanmadığını söyleyerek, kalbe gelen bıçak darbesinin boğuşma sırasında olduğunu söyledi. 
 
Halaçkaya’nın tahliyesini talep eden Eyüpoğlu, ATK raporunun tahliye için yeterli delil teşkil ettiğinin altını çizdi. Halaçkaya’nın yaşadığı şiddet öyküsünün ortaya çıkması için dosyanın İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda travma alanlarında çalışan uzmanlara gönderilmesini isteyen Eyüpoğlu, olay günü müvekkilinde tespit edilmeyen yara izlerini ve bulguları tespit edebileceğini dile getirdi. Eyüpoğlu, ayrıca ATK raporunun burada incelenerek teknik hususların açıklanmasını talep etti.
 
Duruşmada söz alan Halaçkaya’nın diğer avukatı Cansu Demir de, müvekkilinin parası olmadığı için boşanma davası açamadığını ifade etti. Demir, Halaçkaya’nın boğuşma sırasında meşru savunma yapmasının hayatın olağan akışına uygun olduğunu belirtti. 

SAVCI: MEŞRU MÜDAFAA İÇİNDE 

Savcı da, Halaçkaya’nın Türk Ceza Kanunu (TCK) 25/2 kapsamında meşru müdafaa sınırlarının aşıldığını belirterek, bu nedenle ceza verilmesine yer olmadığına karar verilip tahliye edilmesini talep etti. Halaçkaya’nın avukatları da tahliye talep ederek, karar için ek süre istedi. Maktul avukatları da karar için beyanlarda bulunmak için ek süre talep etti.
 
Mahkeme heyeti savcı ve avukatların tahliye talebini reddederek, duruşmayı 11 Şubat’a erteledi. 
 
Duruşmanın ardından Halaçkaya’nın avukatları, ailesi ve kadın örgütleri adliye önünde basın açıklaması yaptı. “Ölmemek için öldürdü Hülya Halaçkaya’ya özgürlük” pankartının açıldığı açıklamada, avukat Cansu Demir konuştu. Demir, 11 Şubat’ta Halaçkaya ile dayanışmak için tüm kadınları Bakırköy Adliyesi’nde görülecek duruşmaya çağırdı. (İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD-İran gerilimi ABD’deki savaş karşıtı hareketi yaygınlaştırdı

SONRAKİ HABER

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Alayont: Tarihi taş binalara sahip çıkılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...