13 Ocak 2020 08:53

Tuğba Ekiz'i 13 bıçak darbesiyle katleden faile "iyi hal" indirimi

Boşanma aşamasında olduğu Tuğba Ekiz'i 13 yerinden bıçaklayarak öldüren Mehmet Ekiz'in cezasında "iyi hal" indirimi uygulandı. Genç kadının ailesi karara tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Karaman’ın Ermenek ilçesinde, boşanma aşamasında olduğu ve ayrı yaşadığı 25 yaşındaki Tuğba Ekiz'i 13 yerinden bıçaklayarak öldüren Mehmet Ekiz, “eşi kasten öldürmek” suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Tuğba Ekiz'in babası Fahrettin Sezer, faile önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis verildiğini belirtip, “iyi hal” indirimiyle cezasının ömür boyu hapse düşürülmesine tepki gösterdi.

DHA’nın haberine göre, Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığınca Mehmet Ekiz hakkında, “eşi kasten öldürmek” ve eşinin kardeşi Manolya Arzu Yeşil'i yaraladığı için de “taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olmak” suçundan iddianame hazırlandı. Ermenek Ağır Ceza Mahkemesinde, 10 Aralık'ta görülen karar duruşmasında tutuklu sanık Mehmet Ekiz savunma yaparak, olay günü ne yaşandığını hatırlamadığını öne sürdü. Mahkeme heyeti, Manolya Arzu Yeşil ve diğer tanıkları da dinledi. Heyet, ilk olarak Mehmet Ekiz'e, eşi Tuğba Ekiz'i öldürdüğü suçlamasıyla "eşi kasten öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi.

"İYİ HAL" İNDİRİMİ UYGULANDI

Ardından Ekiz'in cezası, daha önce kasıtlı mahkumiyeti olmaması ve duruşmalardaki olumlu hal ile davranışı gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına indirildi. Manolya Arzu Yeşil'in yaralanmasıyla ilgili de Ekiz hakkında, "taksirle yaralama" suçundan 90 gün adli para cezası verildi. Heyet, aynı indirimleri uygulayıp, cezayı 75 gün adli para cezası karşılığı olan 1500 liraya indirdi.

AİLEDEN MAHKEME KARARINA TEPKİ

Ailesiyle birlikte kızının mezarı başında bekleyen baba Fahrettin Sezer, Tuğba'yı öldüren eşi Mehmet Ekiz'e "iyi hal" indirim uygulanmasına tepki gösterdi. Sezer, "'Kızım 12 Haziran'da eşi tarafından 13 bıçak darbesiyle katledildi. İşlenen suç, eşe karşı yapıldığı için katilin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması gerekiyordu. Ağır Ceza Mahkemesi de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını verdi. Fakat geçmişte sabıkası olmadığı için 'iyi hal' uygulayarak müebbet hapis cezasına indirdi. Tabii bu karar bizi yaraladı. Hatta mahkeme başkanına karar tepki gösterdim. 'Yasalar böyle' dedi. Üzgünüz' diye konuştu.

Anne Emine Sezer de ''Çok üzgünüm. Allah'ım kimseye bu acıyı yaşatmasın'' diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

​NE OLMUŞTU?

Ermenek'te lisenin yemekhanesinde aşçı olarak çalışan Mehmet Ekiz ve Tuğba Ekiz, 2010 yılında evlendi. Tuğba Ekiz, geçen yılın nisan ayında, eşinden şiddet gördüğünü söyleyip boşanmak istediğini söyledi. Mehmet Ekiz, 12 Haziran 2019'da eşinin, eşinin kardeşi Manolya Arzu Yeşil'in evine gitti. Evin önüne giden Mehmet Ekiz, kadınları takip ederek eve girdi. Mehmet Ekiz bıçakla eşine saldırdı. Manoyla Arzu Yeşil, Mehmet Ekiz'i engellemeye çalışırken elinden yaralandı.

Tuğba Ekiz'i 13 yerinden bıçaklayan Mehmet Ekiz, daha sonra intihar etmeye çalıştı. Manolya Arzu Yeşil, komşularından yardım istedi. Tuğba Ekiz, Mehmet Ekiz ve Manolya Arzu Yeşil, ihbarla gelen sağlık görevlilerince ambulanslarla Ermenek Devlet Hastanesine kaldırıldı. Tuğba Ekiz, yapılan tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. Manolya Arzu Yeşil ise tedavisinin ardından taburcu edildi. Mehmet Ekiz de tedavisi sonrası taburcu olup, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Adliyeye sevk edilen Ekiz, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Mehmet Ekiz'in ilk ifadesinde, eşini kıskandığı için cinayeti işlediğini iddia etti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gözaltına alınan Gazeteci ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Avukat Özlem Yılmaz: “Evlilik” adı altında tecavüzün üstü örtülemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...