19 Aralık 2019 16:46

Ahmet Davutoğlu’ndan Erdoğan’a: Biz ayrılmadık, o bizi ayırdı

Ahmet Davutoğlu, “vefa” eleştirisi yapan Tayyip Erdoğan'a "3,5 yılda ayrı ayrı 5 tane rapor sundum, bunların gereği yapılsaydı yine sesimiz çıkmazdı. Biz ayrılmadık, o bizi ayırdı” yanıtı verdi.

Fotoğraf: Metin AKTAS/AA

Paylaş

AKP'den istifa ederek Gelecek Partisini kuran eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kurucular Kurulu toplantısında Genel Başkanlığa seçildi.

Ankara'daki Bilkent Otel'de 132 üyenin katılımıyla basına kapalı düzenlenen kurul toplantısında Davutoğlu, üyelerin oylarının tamamını alarak genel başkan oldu.

Toplantı sonrasında açıklama yapan Davutoğlu, “Genel Başkanlık ağır bir yüktür. Hedefi de kurumsallaşmayı sağladıktan sonra bu emaneti alıp daha iyi daha ehil nesillere tevdi etmektir. Biz de bu görevi üstlendik, Allah utandırmasın” diye konuştu.

ERDOĞAN’A CEVAP

Hem kendisine hem de arkadaşlarına yönelik eleştirilere dair cevap hakkı doğduğunu ifade eden Davutoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Her gün kapıma insanlar gelip ‘Size oy vermiştik, neden bıraktınız, ülke neden bu halde’ diye sorduklarında benim sözüm olmadı. Eğer bu kötü gidişatla ilgili yaptığım manifesto sonrasında oturup konuşma imkânı olsaydı yine susabilirdik. 3,5 yılda ayrı ayrı 5 tane rapor sundum. Bunların gereği yapılsaydı yine sesimiz çıkmazdı. Biz ayrılmadık, o bizi ayırdı. Biz ihraç talebiyle sevk edildik. Tarihte ilk defa. Bunu yapanlar vefadan bahsedebilirler mi? Bir akademisyene amfileri kapatanlar cefadan bahsedebilir mi? En önemlisi 'en yakın arkadaşım' dediği arkadaşına dolandırıcılık suçlaması yapılmasından sonra hâlâ vefadan bahsedilmesi mümkün mü? Ben hayatta hiçbir zaman hayatta verdiğim sözden geri dönmedim."

"BİR DOLANDIRICILIK VARSA BEN BURADAYIM, HUKUKİ İŞLEMLERİ BAŞLATIN"

Davutoğlu, İstanbul Şehir Üniversitesi ile ilgili tartışmalara dair bir soru üzerine ise şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanına hitaben söylüyorum, bir dolandırıcılık varsa ben burdayım, işlemler orada. Hukuki işlemleri başlatın, en ağır cezaya razıyım. Hazır olmadığım tek şey iftiralara muhatap ve onun karşısında sessiz kalınmaktır. Kusura bakmasınlar, burada sessiz kalınmaz. Niye hukuki süreç başlatılamıyor? Çünkü benim başbakanlığım döneminde Halk Bankasından İstanbul Şehir Üniversitesine bir lira bile kredi ödenmedi. Bugün bahsi geçen yatırım kredisi Eylül 2016'da ödendi."

"HERKESLE DEMOKRATİK İTTİFAK YAPARIZ"

Açıklaması ardından soruları yanıtlayan Davutoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Milletvekili veririz” açıklamalarına ilişkin, “Sayın Akşener bir zaruret halinden bahsetmiş. O bir geçmişteki bir uygulamaya atıfta bulunuyor. Ben siyasette doğal seyir içinde olmayan hiçbir şeye başvurmadım. İhtiyaç da olmayacağını düşünüyorum. Milletimiz bize ne takdir ederse başımızın üzerinde yeri var. Biz herhangi bir şekilde zorlukla karşılaşırsak herkesle demokratik ittifak yaparız, her kesimle. Siyaset köprü atma yeri değildir, köprüleri kurma mercileridir. Ak Partinin doğru gördüğümüz her hareketi destekleriz. Ak Parti bizi ihraç ederek köprü attı, biz köprü kuracağız” ifadelerini kullandı.

ANITKABİR'E ZİYARET

Daha sonra, Davutoğlu ve partinin Kurucular Kurulu üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti.

Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakan Davutoğlu ve beraberindekiler, saygı duruşunun ardından Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Davutoğlu, şunları yazdı:

"Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'da yaktığınız istiklal meşalesinin 100'üncü yıl dönümünde Cumhuriyet nesillerine hedef olarak gösterdiğiniz 'muasır medeniyeti aşma' idealini hayata geçirmek üzere yola çıkan Gelecek Partisi Kurucular Kurulu üyeleri olarak huzurunuzdayız.

Demokrasi tarihimizde yeni bir ümit olarak doğan partimiz, her zaman milletimizin vicdanı ile hareket edecek ve gelecek nesillerin müreffeh bir geleceğe yürüyebilmesi için gece gündüz çalışacaktır. Ülkemiz payidar, devletimiz daim olsun. Ruhun şad olsun." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İSİG Meclisi: İşçi intiharları "iş cinayeti" sayılmalı

SONRAKİ HABER

Bağlar Belediyesi, 228 bin TL’lik malzemeye 825 bin TL ödedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...