Kolombiya'daki protestolar 9. günü geride bıraktı

Kolombiya'da hükümetin ücretler ve emeklilikle ilgili planladığı değişiklikler karşısında 21-27 Kasım'da ilan edilen genel grevler çerçevesindeki eylemler devam ediyor.

30 Kasım 2019 08:34
Paylaş

Hükümet karşıtı protestolarda 9. günü geride bırakan Kolombiya'daki gösterilerde 3 gazeteci kısa süreliğine gözaltına alındı. Grev ve gösteriler karşısında taraflarla iletişim kurmayı deneyen hükümetin başlattığı Büyük Ulusal Diyalog girişiminde 5. buluşma gerçekleştirildi.

Grevlerin örgütleyicisi sendika, kitle örgütü ve öğrencilerle anlaşamayan hükümet ise Büyük Ulusal Diyalog adıyla başlattığı denemeyle farklı taraflarla bir araya gelmeyi sürdürüyor.

YOĞUNLUK AZALSA DA EYLEMLER DEVAM EDİYOR

Sokağın en önemli aktörü öğrenciler, protesto dalgasının 9. gününde de başkent Bogota'nın yanı sıra ülkenin birçok önemli kentlerinde gösterilere devam etti.

Davul ve trompet çalan grupların önceki gün düzenlediği gösterilerde herhangi bir olay yaşanmayan Bogota, ülkenin kırsal kesiminden gelen yerli grupla birleşen Ulusal Üniversite öğrencilerinin kent merkezindeki tarihi Bolivar Meydanı'nda sona eren yürüyüşüne ev sahipliği yaptı.

Şehrin orta kısmındaki kampüsten yola çıkan yüzlerce öğrenci, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Dilan Mauricio Cruz'un geçen hafta cumartesi günü polis müdahalesi ile ağır yaralandığı bölgede anma töreni düzenledi.

BARRANQUILLA'DA 3 GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI

Ülkenin kuzeyinde Karayip Denizi kıyısındaki şehir Barranquilla'daki yürüyüşte ise Kolombiya toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD polisleri, kentin en önemli gazetesi El Heraldo'nun 3 muhabirini birkaç saatliğine gözaltına aldı. Sosyal medyaya yansıyan ve olay anında çekildiği iddia edilen görüntülerde bir gazetecinin gözaltı sırasında polis tarafından darbedildiği görüldü.

TUNJA'DA POLİSİN YASA DIŞI MÜHİMMAT KULLANDIĞI İDDİASI

Ülke basınındaki haberlerde ESMAD'ın, başkent Bogota'nın kuzeydoğusundaki Tunja kentinde düzenlenen gösterilerde halka karşı, süresi geçmiş göz yaşartıcı gaz bombası gibi yasal olmayan mühimmat kullandığı iddia edildi.

HÜKÜMET DİYALOG DENEMELERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Bu arada Kolombiya hükümetinin toplumun birçok kesimiyle yürüttüğü Büyük Ulusal Diyalog girişiminin 5. buluşması Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino'da yapıldı.

Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, son buluşmada ülkedeki silahlı iç çatışmadan en fazla etkilenen 170 bölgeden temsilcilerle bir araya gelindiği belirtildi. Bu bölgelerde toprak reformlarının ve koka yetiştiriciliği ile mücadelenin devam ettiğine değinilen açıklamada, hükümetin buralarda altyapı çalışmalarına başladığı belirtildi.

CRUZ ABD DE KULLANILAN MÜHİMMATLA ÖLDÜRÜLMÜŞ

Öte yandan başkent Bogota'daki gösterilerde hayatını kaybeden 18 yaşındaki gösterici Dilan Mauricio Cruz'un otopsi raporu açıklandı.

Kolombiya basınında paylaşılan raporda, Cruz'un ölümüne, polisin kullandığı 12 kalibrelik tüfekten ateşlenen ve kamuoyunda fasülye kesesi ya da saçma kesesi olarak bilinin "Bean bag" mühimmatının neden olduğu kaydedildi.

Raporda, kevlar beze sarılı kurşun saçmalarından oluşan mühimmatın Cruz'un kulağının hemen üstünden kafatasına girdiği ve geri döndürülemez beyin hasarı oluşturduğu vurgulandı.

Adli tıp doktorlarının, patoloji ve balistik uzmanlarla Minnesota Protokolü çerçevesinde hazırladığı ve Kolombiya Başsavcılığına teslim edilecek raporda Cruz'un ölümü “şiddetli cinayet” olarak tanımlandı.

Kolombiya polisinin toplumsal olaylarda kullandığı silah, ekipman ve mühimmatları gösterdiği basın toplantısında sergilenen silahlar arasında görülen “Bean bag” ABD, Şili ve İsrail gibi ülkelerde kullanılıyor. (Bogota/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Marmaris'te 50 kişi yemekten zehirlendi

SONRAKİ HABER

Maltepe'de sokakta içki içen 2 kişiyi darbedip hastanelik ettiler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...