29 Kasım 2019 20:10

Cenevre'deki Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinde taraflar uzlaşmaya varamadı

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde süren Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinde gündem maddelerinde anlaşmaya varılamaması sonucu görüşmelerin ikinci turu sona erdi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen | Fotoğraf: AA

Paylaş

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde pazartesi başlayan Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinin ikinci turu, 45 kişilik yazım kurulu bir araya gelemeden sona erdi.

Komite'nin muhalif, rejim ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 15'er kişilik anayasa yazım kurulu üyeleri, ikinci turun son gününde toplantı için sabah saatlerinde tam kadro BM Cenevre Ofisi'ne geldi. Suriye rejim hükümetinin Anayasa Komitesi gündemine sunduğu maddeler kabul görmedi ve gündem maddelerine ilişkin anlaşma sağlanamadı. 45 kişilik yazım kurulu toplanamadan ikinci tur sona erdi.

AA'da yer alan habere göre BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, heyetlerle yaptığı ikili görüşmelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Anayasa Komitesi'nin ikinci oturumunu az önce bitirdik. 45 kişilik küçük kurulu toplamak mümkün olmadı, çünkü gündem maddelerine ilişkin bir anlaşma sağlanamadı. Ancak bildiğiniz gibi prosedürün ana kurallarında iki eş başkanın bir gündemde hemfikir olarak toplantılara devam edeceği yazıyor ama bu mümkün olmadı" ifadelerini kullandı.

Her iki eş başkanla hafta boyu pek çok kez bir araya geldiğini anlatan Pedersen, "Güzel ve ciddi müzakerelerde bulundular. Bir uzlaşmaya varmaya çalıştık ama dediğim gibi, henüz o noktada değiliz. Bu yüzden de her iki eş başkana, evlerine döndüklerinde, bu konuda çalışmaya devam etmelerini ve kendilerine en kısa zamanda dönüş yapacağımı söyledim" dedi.

Pedersen, bir sonraki turun ne zaman yapılacağına ancak taraflarla yapacağı görüşmelerin ardından karar verebileceklerini söyledi.

Suriye Anayasa Komitesi, büyük ve küçük olmak üzere iki yapıdan oluşuyor. Büyük yapı, komite üyelerinin tümünü kapsıyor ve Suriye rejimi, muhalefet heyeti, sivil toplum temsilcileri olmak üzere 3 gruptan oluşuyor. Küçük yapı ise 3 listeden seçilen 15'er kişiden meydana geliyor ve anayasanın yazımından sorumlu bulunuyor.

45 kişilik yazım kurulunun hazırladığı taslakları, 150 kişilik büyük yapının onaylaması, karar alınması için ise üyelerin en az yüzde 75'inin "evet" oyu gerekiyor.

Komitenin yapısıyla ilgili en dikkati çeken husus ise iki eş başkana sahip olması. Muhaliflerin eş başkanlığını eski Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Hadi el Bahra, rejimin eş başkanlığını ise önceki anayasayı hazırlayan komitede de yer alan hukukçu Ahmed Kuzbari yürütüyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başakşehir'de metro inşaatında iş cinayeti: 1 işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Başsavcılık'tan Demirtaş açıklaması: Kontroller için gerekli planlamalalar yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa