26 Kasım 2019 12:09

Suriye Hükümeti, ülkelerine dönük saldırılar yüzünden BM masasını terk etti

BM Cenevre Ofisi'ndeki Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının ikinci turunda Suriye hükümetini temsil eden heyet, sundukları şartların kabul görmemesi sebebiyle masayı terk etti.

Fotoğraf: IAEA Imagebank (CC BY 2.0)

Paylaş

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının ikinci turunda Suriye Hükümetini temsil eden heyet masadan ayrıldı. Beşşar Esad hükümetini temsil eden heyet, "terörizmle mücadele, yaptırımların kaldırılması ve Barış Pınarı Harekatı'ndan dolayı Türkiye'nin kınanması" taleplerini içeren maddelerin gündeme alınmaması üzerine görüşmeyi terk etti.

Suriye Anayasa Komitesinin 45 kişilik yazım kurulu üyeleri, ikinci turun ilk toplantısı için BM Cenevre Ofisi'nde bir araya geldi. Heyetlerin kendi içlerinde yaptıkları toplantılardan sonra BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, rejim, muhalif ve sivil toplum kuruşlarının temsilcilerinden oluşan heyetlerle ayrı ayrı bir araya geldi.

SURİYE REJİM TEMSİLCİLERİ MASAYI TERKETTİ

Suriye rejiminin eş başkanlığını yürüten Ahmed Kuzbari'nin Komite'ye sunduğu yeni gündem maddeleri, muhalifler ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından kabul görmedi. Bunun üzerine rejim heyeti, BM'den ayrılarak konakladıkları otele dönerken muhalifler ise TSİ 18.00'e kadar müzakerelere devam etti.

Suriye Hükümeti heyeti başkanı Ahmad Kuzbari, komiteye, “Suriye toprakları içerisinde terörizmle mücadele edilmesi, Suriye'ye yönelik yaptırımların kaldırılması ve Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarının kınanması ve buna karşı ortak tavır sergilenmesi” maddelerinin kabul edilmesi şartını koştu. Kuzbari’, "Bu komitenin tamamı, Suriye halklarının yararına olan bu maddeleri kabul etmeyecekse, burada dış güçlerin yönlendirmesini görürüz. Suriye topraklarına dönük işgale karşı ortak tavır sergilenmeyecek ve bu işgal durdurulmayacaksa Anayasa görüşmelerinin temel şartı olan Suriye’nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı nasıl korunacak?” dedi.

Suriye Hükümeti heyeti tarafından sunulan maddelerin muhalifler tarafından kabul görmemesi üzerine Ahmed Kuzbari başkanlığındaki 15 kişilik rejim heyeti toplantıyı terk etti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP'den Ahmet Takan'a yanıt: Mücadeleden uzak olanlar anlayamaz

SONRAKİ HABER

Usta Oyuncu Hale Akınlı hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa