29 Kasım 2019 18:18

"Beyin ölümü" tartışması | Fransa, Paris Büyükelçisi'ni bakanlığa çağıracak

Erdoğan'ın Macron'a yönelik "Sen ilk önce kendi beyin ölümünü kontrol ettir" sözleri nedeniyle Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Fransa Dışişleri Bakanlığına çağırılacak.


Kolaj Wikimedia Commons ve AA'ya ait fotoğraflardan hazırlanmıştır.

Paylaş

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yönelik sözleri üzerine Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa'yı bakanlığa çağıracaklarını duyurdu.

Açıklamada, Erdoğan'ın 'aşağılayıcı' yorumları nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi.

Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreni’nde konuşan Erdoğan, "Fransa Cumhurbaşkanı ne diyor, 'NATO'nun beyin ölümü gerçekleşmiştir'. Sayın Macron, Türkiye'den sesleniyorum; önce sen kendi beyin ölümünü kontrol ettir. Çünkü bu ifadeler ancak senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır" demişti. Erdoğan konuşmasının devamında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Sen bir defa NATO'ya karşı yerine getirmen gereken veciplerini yerine getirmiyorsun. Hava atmaya gelince hava atıyorsunuz. NATO'ya ödemen gereken paraları bile doğru dürüst ödemezsin ama hava atmaya gelince hava atarsın. Türkiye'yi NATO'dan çıkarmak çıkarmamak, ya bu senin haddine mi? Böyle bir şeyin kararını senin verme yetkin varmı? Kimse sana bakmıyor. Henüz daha acemiliğin var bunları gider, bunları gidermeden bu iş olmuyor. Macron inanın çok tecrübesiz, terörle mücadeleyi bilmiyor. Onun için sarı yelekliler Fransa'yı işgal etti. Bizim Suriye'ye girme hakkımız terörle mücadelede var. Macron senin Suriye'de ne hakkın var? İstediğiniz kadar hoplayın zıplayın. İstediğiniz kadar eveleyin geveleyin. Önünde sonunda Türkiye'nin egemenlik haklarına, güvenlik politikalarına saygı duyacaksınız. NATO için Fransa ne ifade ediyor bilmiyoruz ama Türkiye NATO'nun en önemli ülkesidir. Bunlar Türkiye olmazsa dünyanın dört bir tarafındaki teröristlerin Avrupa'ya yığılacağından habersiz mi?" (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nallıhan'da iş cinayeti: Yol temizleme aracı devrildi, 1 işçi öldü

SONRAKİ HABER

HDP'den hak ihlalleri raporu: 15 bin kişi gözaltına alındı, 6 bin kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa