29 Kasım 2019 16:48

Erdoğan'dan Macron'a: Sen önce kendi beyin ölümünü kontrol ettir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşmiştir" açıklaması yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a "Sen ilk önce kendi beyin ölümünü kontrol ettir" dedi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

İstanbul Maltepe’de Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Temel Atma Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un NATO'ya ilişkin sözlerine yanıt verdi. Erdoğan, "Sayın Macron, Türkiye'den sesleniyorum; önce sen kendi beyin ölümünü kontrol ettir. Çünkü bu ifadeler ancak senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

ASIL SORUMLULUK HOCALARINMIŞ

"Ülkemizdeki üniversite sayısını 76'dan 207'ye çıkarırken sadece skor amaçlı hareket etmedik. En köklüsünden en yenisine kadar, tüm üniversitelerimizin yüksek öğrenimden beklediğimiz işlevleri yerine getirebilecek anlayışa, donanıma, altyapıya sahip olması için de çalıştık. Üniversitelerimizin başarıları ülkemizin en büyük gururu, övünç kaynağı olmalıdır. Cumhurbaşkanı olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü görevi yerine getireceğiz. İlk 500, ilk 100 listelerinde ülkemizden bir elin parmağı kadar değil göğsümüzü kabartacak düzeyde üniversitelerin yer almasını bekliyoruz. Asıl sorumluluk, asıl iş hocalarımıza düşüyor. Bu coğrafya, inancıyla ilgili hassasiyetlerine dokunulmaması şartıyla her imkanı, her değeri, her birikimi kucaklama kültürüne sahiptir."

ARNAVUTLUK'TA KONUT İNŞAATI

"Arnavutluk'ta deprem oldu. Buraya bir 500 konut yapabilir miyiz diye Çevre ve Şehircilik bakanlığımızla istişare ettik. Oraya 500 konutu inşa etme kararı aldık."

"SEN İLK ÖNCE KENDİ BEYİN ÖLÜMÜNÜ KONTROL ETTİR"

"Türkiye ile ilgili hazım sorunu yaşayanları görüyoruz. Daha biz NATO Zirvesi'ne gitmeden tartışma başladı. Hiç risk almayan hep kazanmaya alışmış kimi ülkeler, Türkiye'nin kendi hakkını, hukukunu, egemenliğini koruma çabalarına tahammül edemiyor. Fransa Cumhurbaşkanı, ne diyor? 'NATO'nun beyin ölümü gerçekleşmiştir'. Sayın Macron, Türkiye'den sesleniyorum; önce sen kendi beyin ölümünü kontrol ettir. Çünkü bu ifadeler ancak senin türündeki beyin ölümü gerçekleşmiş olanlara yakışır. Sen bir defa NATO'ya karşı yerine getirmen gereken veciplerini yerine getirmiyorsun. Hava atmaya gelince hava atıyorsunuz. NATO'ya ödemen gereken paraları bile doğru dürüst ödemezsin ama hava atmaya gelince hava atarsın. Türkiye'yi NATO'dan çıkarmak çıkarmamak, ya bu senin haddine mi? Böyle bir şeyin kararını senin verme yetkin varmı? Kimse sana bakmıyor. Henüz daha acemiliğin var bunları gider, bunları gidermeden bu iş olmuyor. Macron inanın çok tecrübesiz, terörle mücadeleyi bilmiyor. Onun için sarı yelekliler Fransa'yı işgal etti. Bizim Suriye'ye girme hakkımız terörle mücadelede var. Macron senin Suriye'de ne hakkın var? İstediğiniz kadar hoplayın zıplayın. İstediğiniz kadar eveleyin geveleyin. Önünde sonunda Türkiye'nin egemenlik haklarına, güvenlik politikalarına saygı duyacaksınız. NATO için Fransa ne ifade ediyor bilmiyoruz ama Türkiye NATO'nun en önemli ülkesidir. Bunlar Türkiye olmazsa dünyanın dört bir tarafındaki teröristlerin Avrupa'ya yığılacağından habersiz mi?"

MACRON NE DEMİŞTİ?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün yaptığı açıklamada, "Türkiye hem Suriye'de oldu bittiyle operasyon düzenleyip, hem de NATO müttefiklerinden dayanışma beklememeli" dedi. Fransa lideri geçen ay The Economist dergisine verdiği mülakatta, "Şu an yaşadığımız NATO'nun beyin ölümüdür. ABD, Avrupa projesine sırtını döndü" değerlendirmesinde bulunmuştu. Dün bu açıklamasına da değinen Macron, “Benim NATO'nun beyin ölümüyle ilgili yaptığım yorum, bir uyandırma çağrısıydı” ifadesini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Metro, Gazi Mahallesi’nden neden geçmiyor?

SONRAKİ HABER

CHP ve HDP'li kadın milletvekillerinden Mecliste "Las Tesis" eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa