26 Kasım 2019 12:35
Son Güncellenme Tarihi: 26 Kasım 2019 14:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan el artırdı: EYT, ülke ekonomisini çökertme planıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar dönüşü uçakta soruları yanıtladı. EYT'nin ülke ekonomisini çökertme planı olduğunu iddia eden Erdoğan, CHP içi tartışmalara dair de konuştu.

EYT fotoğrafı: DHA & Recep Tayyip Erdoğan fotoğrafı: AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar seyahati dönüşünde uçakta kendisine sorulan soruları yanıtladı. Erdoğan, CHP içindeki tartışmalara dair, "Kılıçdaroğlu'nun başında olduğu bir CHP bizim için artı değer kazandırıyor" dedi. EYT ile ilgili de konuşan Erdoğan, "EYT, ülke ekonomisini çökertmeye yönelik bir manipülasyon" ifadelerini kullandı.

"EYT EKONOMİYİ ÇÖKERTMEYE YÖNELİK ADIMDIR" DEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar dönüşünde uçağına seçtiği gazete ve ajans mensuplarının kendisine yönelttiği sorulara yanıt verdi.

DHA'da yer alan habere göre Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda önceki tutumunu sürdürdü ve daha da ileri giderek EYT konusu üzerinden ekonomiyi çökertmek isteyenlerin olduğunu iddia etti.

Erdoğan, "EYT konusu, fazla uzun sürmez, kısa bir süre sonra bu olayın nasıl bir manipülasyon, ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacak. Bunun ülkemize bir kazanımı yok, kaybettirir" diye konuştu.

İskandinav ülkeleri üzerinden verdiği ilginç örneği de tekrarlayan Erdoğan, "Bay Kemal kendi döneminde emeklilik yaşının yükseltilmesini savunan birisidir. Fakat burada tamamıyla siyasi davranıyor, 'Buradan ne elde ederiz?'diye bakıyor ve böyle bir tezi savunmaya çalışıyor. Geçenlerde çok açık net söyledim. Seçim kaybına vesile dahi olsa biz asla ülkemizin, milletimizin zararına olacak bir vaadin içine girmeyiz. Kaldı ki bir taraftan işsizlik konusunda mücadele veriyoruz diğer taraftan işsizliğe zemin oluşturacak taleplerle karşılaşıyoruz. Bu insanlar çalışıyor zaten. Bu insanları niye kapıya koyup, sonra iş arama yoluna sokalım? Çünkü ne olacak, yine iş arayacak. Ondan sonra da maalesef bir başkasının istihdam hakkını kullanmış olacak. Bunlara niçin böyle bir yol aralayalım? Bu, Türkiye ekonomisi için çok ciddi bir zarardır" dedi.

EMEKLİNİN HALİNİ GÖZ ARDI EDEREK KAYITSIZ İSTİHDAMDAN BAHSETTİ

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun oy için hesapsızca konuştuğunu söyleyerek "Vatandaş 'Genç yaşta emekli olayım' diye düşünüyor. Bir taraftan 'Emekli olayım' derken, sonrasında, 'Kenara çekileyim' demiyor. 'Ben, yine bir işe gireyim, çift maaş alayım' diyor. İşveren ne yapıyor? Kayıtsız istihdama başlıyor. Kayıtdışı istihdam da Türkiye'nin ayrı bir sorunudur" dedi.

ENFLASYONLA İLGİLİ YİNE UMUT DAĞITTI

Erdoğan, enflasyon ile ilgili de yine umut dağıtan cümleler kurdu ve "Türkiye faiz de, enflasyon da bütün baskılara rağmen arzu edilen yere doğru geliyor. Allah’ın izniyle 2020'de, enflasyon da ve faiz de birbirini tetiklemek suretiyle inşallah kalıcı tek haneler görülecek" ifadelerini kullandı.

"KILIÇDAROĞLU'NUN OLDUĞU CHP BİZİM İÇİN ARTI DEĞER KAZANDIRIYOR"

CHP'deki tartışmalar çerçevesinde "Kemal Kılıçdaroğlu'nun başında olduğu bir CHP'den memnun musunuz?" sorusuna Erdoğan, "Bizim için artı değer kazandırıyor. Görüldüğü gibi bu CHP, siyaset değil yalan üretiyor. Çözüm değil, sorun üretiyor. Bay Kemal CHP’yi yalan üretme merkezi haline getirdi. Şu anda kendi kumpasları çok açık ve net ortada. Bir gün söylediğini ertesi gün inkar ediyor. Önce 'Niye olmasın?' diyor. Sonra böyle bir şeyin olmadığını, olabileceğini söylemek gibi garip yaklaşımları var. Çok ağır bir ifadeyle İzmir'den kendisine seslendim; 'Ben Cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum. Sen genel başkanlığını ortaya koyuyor musun? Külliye’ye kim gelmiş, ne zaman gelmiş? Benimle nerede görüşmüş?' dedim. Bir adam çıkardılar, ben o adamı hiç tanımam. Şimdi ismini duydum. Yalan yanlış plakalar uydurdu. Zavallı, Külliye'ye giren her aracın künyesinin tutulduğundan bilgisi yok. Hangi araç girerse girsin hepsinin kaydı tutulur. Girişlerinde fotoğraf çekimleri vardır. Bunların hepsi ortaya konunca da savunacak hali kalmadı. Kemal Bey'in kalmasında fayda var" diye cevap verdi.

"MUHARREM BEY SENİN İÇİNİ GAYET İYİ ANLATIYOR"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istihbarat birimleri tarafından CHP’nin içinin karıştırıldığı iddialarına dair Erdoğan, "Bay Kemal buradan kendine çıkış yolları arıyor. Bunları söyleyerek 'Bizim içimizde kumpas yok' demeye getiriyor. Bay Kemal sen bunu git şu anda Muharrem Bey'e anlat. Muharrem Bey senin içini gayet iyi anlatıyor. İstihbaratımıza gerek yok, Muharrem Bey yeter zaten" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP Tahir Elçi cinayeti için Meclis Araştırması talep etti

SONRAKİ HABER

Erzincan'da yolcu otobüsü şarampole devrildi: 18 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa