26 Kasım 2019 10:12
Son Güncellenme Tarihi: 26 Kasım 2019 16:22

Uluslararası Af Örgütü: İran'daki protestolarda en az 143 kişi yaşamını yitirdi

Uluslararası Af Örgütü, İran'da benzin zammına tepki gösterilerinde en az 143 kişinin öldüğünü açıkladı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Uluslararası Af Örgütü benzine getirilen zam nedeniyle İran genelinde patlak veren protestolarda 143 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, uluslararası kamuoyundan İran devletinin can kayıplarına yol açan aşırı güç kullanımını kınaması istendi. 

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada yaşamını yitirenlerin neredeyse tamamının ateşli silahlarla, bir kişinin atılan göz yaşartıcı gazdan etkilenerek, bir kişinin de aldığı darbe üzerine yaşamını yitirdiği belirtildi. 

Örgütün ölü sayısının daha fazla olduğuna inandığı kaydedilen açıklamada, araştırmaların ve incelemelerin bu doğrultuda sürdüğü aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, teyit edilen görüntülerde bazı göstericileri kısa mesafeden ve binaların çatılarından hedef alan güvenlik güçlerinin görüldüğü aktarıldı.

Hazırlanan raporlarda, İran makamlarının göstericilerin cesetlerini ailelerine vermediği ve güvenlik güçleri tarafından morgdan çıkarılarak bilinmeyen bir yere götürüldüğü belirtiliyor.

"GÖZALTINA ALINANLAR İŞSİZ VE DAR GELİRLİ"

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Nakavi Hüseyni, benzin zammı protestolarında gözaltına alınanların çoğunlukla “işsiz” veya “dar gelirli” olduğunu söyledi. AA’nın haberine göre, İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) göre, Hüseyni basına yaptığı açıklamada, komisyon toplantısında benzin zammı protestolarının ele alındığını belirtti. Hüseyni, “Toplantıda yer alan İstihbarat birimleri, çıkması muhtemel olaylar ve güvenlik sorunlarıyla ilgili öngörülerini yaklaşık bir yıl önce İçişleri Bakanlığına iletmişlerdi. Gözaltına alınanların çoğu işsiz veya dar gelirli” dedi.

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor günler geçiren İran halkı, 15 Kasım'da benzine 3 kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından ülkenin birçok kentinde protestolara başlamıştı. Uluslararası Af Örgütü, olaylar sırasında en az 115 göstericinin hayatını kaybettiğini, İran makamları ise 6 güvenlik görevlisinin öldüğünü duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Berfin Özek'i öldürmeye teşebbüs eden sanığa "kasten yaralamadan" ceza istendi

SONRAKİ HABER

El Hol Kampı’ndaki IŞİD’liler Finlandiya’da krize neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa