25 Kasım 2019 23:11

Mahkemeden "KYK bursu" kararı: Kesin hüküm olmadıkça kesilemez

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, hakkında yürütülen soruşturma gerekçesiyle KYK bursu kesilen öğrencinin yaptığı itirazda “Yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, “Yasa dışı eylemlere ve etkinliklere katılma” gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Ş.Ç.’nin, soruşturma gerekçesiyle bursunun kesilmesine yönelik itirazını karara bağladı. Mahkeme kararında “Kesin hüküm olmadıkça kimse suçlu muamelesine tabi tutulamaz” denildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Mayıs 2018’de gözaltına alınan Ş.Ç., Ankara 7’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nin adli kontrol şartlı kararıyla serbest bırakıldı. Hakkında açılan soruşturma devam eden S.Ç., Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) aldığı öğrenim bursunun bu soruşturma nedeniyle kesildiğini öğrendi.

Avukatı aracılığıyla Ankara 6’ıncı İdare Mahkemesi’ne başvuran öğrencinin itirazını inceleyen mahkeme, “Kimseye suçsuzluğunu ispat mükellefiyeti yüklenemez. Ayrıca hiç kimse, suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar yargılama makamları ve kamu otoriteleri tarafından suçlu olarak nitelendirilemez. Dava konusu işlemin, sosyal devlet ilkesinin gereği olarak davacıya verilen maddi desteğin kesilmesine sebep olacağından telafisi imkansız zararlara yol açacağı açıktır” diyerek, “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

KARARA İTİRAZ EDİLDİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü karara itiraz etti. İstinaf Mahkemesi’ne yapılan başvuruda, öğrencinin daha önceden üniversitesinden aldığı disiplin cezasını ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün öğrenciyle ilgili gönderdiği soruşturma yazısını sunarak, burs kesilmesi işleminin hukuka uygun olduğu savundu, kararın iptalini istendi.

MAHKEME KARARI KESİNLEŞTİ

İtirazı, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4’ncü İdari Dava Dairesi karara bağladı. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasını gerektiren bir neden bulunmadığını belirterek KYK başvurusunun reddine karar verdi. Öğrencinin üniversitesinden aldığı disiplin cezasının dava konusu olan soruşturmayla bir ilgisi olmadığını, bunun bursun kesilmesine bir sebep oluşturamayacağını belirten mahkeme, Emniyet Müdürlüğü’nün yazısından da soruşturmanın hala devam ettiğinin görüldüğünü belirterek, burs kesilmesi işleminin iptaline karar verdi. (Ankara/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mülkiye dekanı, copla darbedilen öğrencileri suçladı

SONRAKİ HABER

Muradiye, Özalp ve Başkale belediye eş başkanlarına gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa