24 Kasım 2019 14:33

22 barodan ortak açıklama: Avukatlara yargı üzerinden sopa göstermekten vazgeçin

22 baronun ortak açıklamasında "Karanlık ve avukatlara düşman bir ideolojiden beslenenlere karşı, mesleğimizi ve meslektaşlarımızı savunmak konusunda bir an olsun tereddüt etmeyeceğiz" denildi.

Fotoğraf. Cansu Pişkin/Evrensel

Paylaş

Aralarında Ankara, Antalya, Diyarbakır ve İzmir’in de bulunduğu 22 baro, son dönemlerde avukatlara yönelik artan baskılara ilişkin açıklama yaptılar. Avukatlık mesleğinin organize saldırı altında olduğu vurgulan yazılı açıklamada "Tehlikedeki Avukatlar Günü'nün son 10 yılda 2 defa Türkiye’deki avukatlara ithaf edilmesinin tesadüf olmadığı, son dönemde yaşanan gelişmelerle bir kez daha ortaya çıkmıştır. Yaşananlar göstermektedir ki; mesleğimiz ve meslektaşlarımız, yine organize bir saldırı altındadır. Baktıkları dosyalar ve müvekkilleri üstünden kategorize edilerek, avukatlar hakkında işlem yapılmaktadır” denildi.

"11 AVUKAT DOSYALARA BAKMAKTAN YASAKLANDI"

Antep’te haklarında kesinleşen mahkeme kararı olmayan 11 avukatın dosyalara bakmaktan yasaklandığını, yine Antep’te 1 avukatın, baktığı dosyalar ve müvekkilleri sebebiyle göz altına alınarak tutuklamaya sevk edilip ve adli kontrolle serbest bırakıldığı hatırlatılan açıklamada “Son olarak İzmir Barosu’na kayıtlı bir meslektaşımız, tamamen avukatlık faaliyetleri gerekçe gösterilerek gözaltına alınmış, kanuna aykırı hakimlik kararı ile evi, arabası, bürosu aranmış ve sorguya sevk edilerek tutuklanmıştır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Sazak, müvekkilleri için savunma yapan avukatlara “İt sürüsü” diyebilecek cesaret ve cüreti kendisinde bulabilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

"MESLEĞİN ONURUNU SAVUNACAĞIZ"

“Devlet, savunma hakkının etkin şekilde kullanılması için mesleki faaliyetlerini sürdüren avukatlara, uslu çocuklar yaratmak için dizayn etmek adına yargı üzerinden sopa göstermekten vazgeçmeli, kanuna ve hukuka aykırı olarak tutulan meslektaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.” denilen açıklama şu ifadelerle son buldu:

“Barolar olarak bir kez daha ve yüksek sesle ilan ediyoruz; baskılarınız, yargı üzerinden tehditleriniz, hukuka aykırı işlem ve kararlarınız, bizi mesleğin onurunu savunmaktan ve savunma hakkına sahip çıkmaktan döndüremeyecek. Tarihimizin hiçbir anında, hiç kimseyi avukatsız bırakmadık, bundan sonra da bırakmamaya kararlıyız. Karanlık ve avukatlara düşman bir ideolojiden beslenenlere karşı, mesleğimizi ve meslektaşlarımızı savunmak konusunda bir an olsun tereddüt etmeyeceğiz.”

İMZACI BAROLAR

Açıklamada imzası bulunan barolar şöyle:

 1. Adana Barosu
 2. Ankara Barosu
 3. Antalya Barosu
 4. Artvin Barosu
 5. Aydın Barosu
 6. Batman Barosu
 7. Bingöl Barosu
 8. Bitlis Barosu
 9. Bursa Barosu
 10. Diyarbakır Barosu
 11. Antep Barosu
 12. Hakkari Barosu
 13. Hatay Barosu
 14. İzmir Barosu
 15. Mardin Barosu
 16. Mersin Barosu
 17. Muş Barosu
 18. Siirt Barosu
 19. Dersim Barosu
 20. Urfa Barosu
 21. Van Barosu
 22. Yalova Barosu

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Akdeniz'de 3.5 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

Erdoğan Londra'da konuştu: Biz orayı temizleyene kadar çıkmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa