24 Kasım 2019 12:02

Teslim Töre hayatını kaybetti

Kanser tedavisi gören Teslim Töre yaşamını yitirdi. Töre, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte devrimci mücadelenin içerisinde yer almıştı.

Teslim Töre | Görsel, İnsan ve Sanat adlı YouTube kanalında yayımlanan videonun ekran alıntısı

Paylaş

Bir süredir kanser tedavisi gören Teslim Töre, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

1968 kuşağının devrimci mücadelesi içerisinde yer alan Teslim Töre, Almanya'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

TESLİM TÖRE KİMDİR?

1968 kuşağının devrimci mücadelesi içerisinde yer alan Teslim Töre, Malatya-Akçadağ ilçesinin Gölpınar köyünde 1939 yılında doğdu.

1963’de TİP üyesi oldu. 1965’te Akçadağ İlçe Başkanlığına seçildi. Aynı sürede, Malatya'da çıkartılan yerel gazetede (Haşhaş) baş muhabirlik yaptı. Yazmış olduğu yazılardan dolayı yargılandı.

1969’da yayınlanmış bir bildiriden dolayı, altında imzası bulunan 6 arkadaşı ile birlikte tutuklanıp Malatya Cezaevine kondu. 3 ay sonra yapılan ilk duruşmasında tahliye oldu.

Aynı yıl yapılan milletvekili seçimlerinde, Malatya’da "bağımsız sosyalist" milletvekili adayı oldu. Seçim sırasında antidemokratik uygulamalar nedeniyle adaylıktan çekildi.

1 Mayıs 1980’de Türkiye Komünist Emek Partisi’nin (TKEP) yapılan kuruluş kongresinde, Teslim Töre, TKEP’in Genel Sekreterliğine seçildi.

12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası tekrar yurt dışına çıktı. 1982’de Faşizme Karşı Birleşik Direniş Cephesi'nin (FKBDC) kuruluşunda yer aldı. TKEP adına bu cephenin yönetiminde yer aldı.

Ağustos 1988’de tekrar Türkiye’ye döndü. 5 yıl İstanbul'da TKEP sekreteri olarak illegal çalışmalar yaptı. 1993’te İstanbul'da yakalandı ve cezaevine kondu. 11 Eylül 2001’de tahliye oldu.

Cezaevinde Birleşik Sosyalist Parti’nin (BSP) kuruluşunda, kurucu üye olarak yer aldı. BSP’nin Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ile 1994’te ittifak yaparak oluşturmuş olduğu seçim platformunun milletvekili adayı olarak Antep’tr seçime katıldı.

Töre, cezaevinde 1996'da kurulan Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) kurucu üyesi oldu. Cezaevinden tahliye olduktan sonra, politikaya kurucu üyesi olduğu ÖDP ile devam etti. 2002’de yapılan parti kongresinde ÖDP’nin Parti Meclisi Üyeliğine seçildi.

Töre’ye 2004 tarihli duruşmada 22 yıl hapis cezası verildi, iyi halinden dolayı cezası 18 yıla indirildi. Karar, savcı tarafından temyiz edildi. Töre, 2003 tarihinde İsviçre’ye iltica talebinde bulundu. Bu tarihten itibaren yurt dışında yaşıyordu. HDP, Töre için yaptığı açıklamada, “Anıları ve mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yanında çalıştırdığı çocuğa saldıran kişi "İki tokat attım" dedi, tahliye oldu

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa